Проф. Рачев стресна кемтрейлсърите. Отне им конспирацията

Обясни като за деца защо самолетите оставят следи в небето

Проф. Рачев стресна кемтрейлсърите. Отне им конспирацията | StandartNews.com

Топ климатологът проф. Георги Рачев смело нагази в конспиративната теория „кемтрейлс”, която от седмица подлуди света. Мало и голямо търсят обяснение на следите, които самолетите оставят в небето. И макар от научна гледна точка да е пределно ясно как се образуват „белите линии”, Фейсбук е полудял от хора, които съвсем сериозно твърдят, че така се разпръскват отровни химикали.

„Сутринта над Пловдив беше решетка! Според мен бяха пръскали в ранните часове, към 4-5 сутринта”,  тревожат се конспиратори. „Утре ще пръскат с мозък! Излизайте смело” – гласят отговорите.

„Кондензационни следи", простичко обясни проф. Георги Рачев, отнемайки тръпката на конспираторите. "Това са ледени кристалчета, замръзнали на 8-12 км, където летят съвременните самолети", уточни той.

"Балканите сме на принципа, че зимата се отопляваме с всичко онова, което може да гори, а това се отразява на качеството на въздуха", допълни проф. Рачев.

"Ето, може да се сметне, че този самолет пръска много, а този малко", каза ученият и посочи кадър на видео стената на бТВ. "Седи там един пилот и натиска един бутон." - пошегува се още професорът.

"Ирационалното мислене е различно от ирационалната вяра. След няколко дни при минус 4 градуса температура, от ауспуха на колите ще започнат да излизат отрови. Това ще бъдат малките капчици вода, които се разтварят в атмосферата.

В Лондон на Хитроу през лятото кацат 1600 самолета на ден. Тези ледени следи имат своето климатично значение, защото създават переста облачност, която повишава нормалните температури" - даде пример синоптикът.

 „Това са облаци от микроскопични ледени кристали на височини от над 6-8 км., където прелитат гражданските самолети. Над България, поради войната в Украйна, и над Румъния, у нас трафикът е засилен, но няма нищо опасно”, увери още един синоптик - Петър Янков.

След някои самолети „опашките” изчезват за минути, а при други остават за дълго. Рекордът е 18 часа. Причината се крие в скоростта на вятъра, атмосферното налягане и температурата.

„В един момент се получава като шапка отгоре, която с часове не се разсейва и казват: „Нас с химикали ни отровиха отгоре” и теорията започва да работи”, твърди авиоекспертът Ангел Борисов.

Подозренията се захранват и от снимки на самолети, пълни с бидони. „Когато един самолет трябва да получи разрешение за експлоатация, той трябва да докаже различни маневри с различно тегло на борда и вместо да се вземат истински хора пътници, които да симулират това тегло, взимаме бидони, пълни с вода или с пясък”, обяснява пилотът Марио Бакалов.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай