От Кристин до Кристалина. Така светът мери смяната на караула в Международния валутен фонд, чиято досегашна шефка Кристин Лагард поема Европейската централна банка, а овакантеното й място се очаква да бъде заето от Кристалина Георгиева, досегашната номер две в Световната банка.
От Ан до Криси, така българите мерят мъчителния преход, в началото на който най-тачената чужденка у нас бе шефката на мисията на МВФ за България Ан Макгърк. Тогава държавата ни замрази плащанията по външния ни дълг, а Фондът се оказа последната ни надежда и единственият ни външен кредитор. Днес фалиралата преди 30 години държава събира погледите на света с най-рейтинговата кандидатура за шеф на МВФ - българката, която и европейци, и американци, и руснаци ласкаво наричат Криси.
Стотиците висши чиновници, управлявали министерства, ведомства и банки през 90-те години на миналия век, още пазят спомените за
кошмарните преговори с емисарите на фонда
Поне три пъти в годината дузина тежко костюмирани мъже с куфарчета в ръка излизаха от ВИП-а на летище София и в рамките на 10 дни потъваха във всеки финансов документ на държавата, като държаха сметка за всяка похарчена стотинка в хазната.
Начело на екипа първоначално бе словоохотливият индиец Ануп Сингх, а след това крехката шотландка Ан Макгърк, която се оказа доста костелив орех. Вбеси няколко премиери, изпоти десетки министри и разплака поне 17 банкери, като нареди на властта да затворят калпавите банки и източените предприятия, а сетне да въведат валутния борд. Докладът на Макгърч (както я наричахме) беше повече от закон. А неспазването на предписанията в него означаваше само едно - пари няма да има.
За щастие с новия век дойде и промяната. Приватизацията понапълни хазната, бизнесът живна, царят се върна, а ние тръгнахме по европейския път. Там някъде
сменихме отчетите за Вашингтон с докладите за Брюксел
Днес някой, освен финансовия министър и гуверньора, да знае кой е Джейу Лий - сегашният шеф на мисията на МВФ за България? Едва ли. Последният път, когато ни навести, беше по Трифон Зарезан. Прегледа какво се е случило за година в икономиката, т.нар. консултация по член IV, и си замина с папките. Догодина пак ще дойде, но сигурно вече доста по-дружелюбен. Ще има едно наум, че Владислав Горанов знае на кого да се оплаче.
Това, разбира се, е най-малкото предимство, ако българка седне на върха на финансовия Олимп във Вашингтон. Друг е въпросът, доколко я броим за нашенка. Докато от Изток и Запад продължават да валят похвали за европейската кандидатура, у нас хейтът срещу нея нараства лавинообразно. Като се почне от припомняне на възрастта и смененото й име, та чак до коментари за лошия й английски. Това, последното, е малко прекалено. Все пак Георгиева, освен че е била стипендиант на Лондонското училище по икономика, преподавател в Масачузетския университет, в последните 26 години работи за Световната банка или Европейската комисия. Предполага се, че й куца най-вече български. За разлика от много други успели на Запад нашенки, когато е в България, тя дори не използва чуждици. Но въпреки това
Георгиева остава чужда за нашата действителност
Със сигурност е давала рамо на България в трудни моменти, но едва ли се е раздавала в помощта си. Защото корените й са тук, но животът й - навън. Пише, че предците й са били неграмотни, а тя е стигнала до финансовия покрив на света и затова се гордее с глобалния свят и възможностите, които той дава. Но няма как да разбере защо това нас ни обижда, повече дори от постната пица на Дянков.
Въпрос на различни чипове. Това обаче не означава, че не й желаем успех. Напротив, ако успее да се пребори за поста, ще остане в историята на нашето време като най-успялата българка. Добре дошла ще е винаги у нас. Но дано никога не е по работа. Защото още Ан Макгърк ни научи, че МВФ отива там, където мирише на фалит. Справка - Гърция.
Шансовете й са високи
Николай Василев, бивш министър на икономиката
Шансовете на Кристалина Георгиева да оглави Международния валутен фонд с високи, тъй като тя е кандидатурата на Европейския съюз, а през последните десетки години този пост неформално винаги е бил даван на европеец.
Все пак има някаква, неголяма вероятност САЩ този път да кажат "Защо пък тази позиция да се полага на Европа?" и да променят ситуацията, но се надявам това да не стане. Кандидатурата й е достойна. Не само защото тя е българка и за нас е добре тя да стане шеф на МВФ, а защото е приемлива кандидатура, включително за САЩ.
България е добър пример, ние сме една от малкото държави в Европа, да не кажа и в света, които за последните 20 г. имат много повече бюджетни излишъци, отколкото дефицити. Това не може да се каже за големи държави като Франция, Италия, Испания.
Пропускаме обаче златни възможности да се модернизираме и цели сектори да се променят.
По БНР
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com
















