Специалисти от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Враца откриха първото по рода си находище на диворастящ кактус в Северозападна България. Инвазивният вид от рода Opuntia, познат у нас като обикновен кактус, е локализиран в необитаема махала над врачанското село Игнатица.
Макар да се отглежда у дома или в туристически обекти като декоративно растение, на свобода този кактус се превръща в агресивен нашественик. Експертите предупреждават: растението е силно инвазивно и може да нанесе сериозни щети на местната екосистема.
„Фигурира в списъка на десетте най-инвазивни растения в България. Много бързо се разпространява и измества местни видове,“ обясни Петя Петрова, главен експерт в РИОСВ – Враца.
Кактусът е открит от турист по време на разходка в труднодостъпна местност. До находището се стига само с високопроходим джип или пеша. Въпреки че колонията е малка, опасността е реална – Opuntia humifusa се размножава лесно, издържа на суша, огън и студ до -30°C. Шиповете му се закачат по животни и се разпространяват на километри, включително чрез птици.
„Растението застрашава пасищата на животните и туристическите маршрути, които могат да станат непроходими,“ посочват от екоинспекцията.
Според експертите, единственият ефективен метод за унищожаване на растението е ръчно почистване и загробване на дълбочина от поне един метър. Механизираното премахване крие риск от още по-бързо разпространение.
Кметът на Игнатица Иво Христов също потвърждава сериозността на ситуацията:
„Два дни го търсихме. Опитах се да изскубя едно кактусче – втори ден не мога да си изчистя ръцете от него. Радвам се, че го открихме навреме.“
Кактусът цъфти красиво, а плодовете му са ядливи, но в природата – далеч от човешки контрол – се превръща в заплаха.
📢 РИОСВ – Враца призовава гражданите: при откриване на подобно растение в дивата природа, сигнализирайте незабавно!
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com