Чистите ръце и свежият въздух пазят от грипа

Чистите ръце и свежият въздух пазят от грипа | StandartNews.com

Най-страшното усложнение е дихателна недостатъчност

Задава ли се скоро грипна епидемия у нас? Кои са вирусите, които циркулират тази зима в Европа? Как да се предпазим от грипа и какво да предприемем, ако все пак се разболеем? "Стандарт" попитахме проф. Тодор Кантарджиев, директор на Центъра по заразни и паразитни болести.

- Проф. Кантарджиев, задава ли се грипна епидемия у нас?
- В момента в Европа разпространение на грип има в Холандия, има и единични "взривове" в Турция. Във всички останали държави, включително и в България, все още няма разпространение на грипните вируси. Според мен това се дължи на забавянето на зимата, която дойде на Нова година. Затова е вероятно да се забави и епидемията.
- Кои грипни вируси циркулират в Европа?
- В Европа 90 на сто от доказаните случаи са на пандемичния вирус H1N1, който беше разпространен в България преди 2 г. H3N2, който е аналог на ваксиналния щам "Швейцария", в момента се доказва в Европа в 10% от случаите. Той миналата година причини над 80 на сто от вирусните грипни инфекции у нас.
- Кога очаквате да има бум на заразени?
- Винаги казвам, че това е инфекция, за която не може да се предвиди ден и час на настъпване. Вероятно в края на януари или началото на февруари ще започне активна циркулация. Не се знае дали ще е пандемичният вирус или H3N2. Ако е пандемичният, той за много кратко време - около 1-2 седмици, обхваща повечето области на страната и увеличава случаите на заболяване, като

епидемията трае около месец и половина

Ако е H3N2, той се развива по-бавно, но пък епидемията от него трае по-дълго около 2-3 месеца.
- Опасен ли е грипът?
- Грипът е тежко заболяване и заради това подлежи на регистрация. Усложненията, които дава, са тежки, като най-често засягат дихателната система. Защото грипният вирус се размножава в епитела на белия дроб и когато при някои хора инфекцията продължи повече дни, се получават усложнения - най-често от бактериални пневмонии. Опасността е, когато при появата на инфекцията при засегнатия човек се появи дихателна недостатъчност. При възрастните има чувство за недостиг на въздух, а при децата - учестени дихателни движения. Тогава веднага трябва да се потърси болнична медицинска помощ. Защото в този случай грипният вирус е развил заболяване, което протича много бързо. За щастие такива усложнения са редки - 1 на 1000 болни.
- Кои са рисковите групи и късно ли е вече да се ваксинираме?
- Хората с белодробни и сърдечни хронични заболявания, които трябва много да се пазят. Обикновено ваксината се слага през есента. Тази година грипната епидемия закъсня, но трябва да се знае, че от ваксинирането до изработването на защита в организма на човека трябва да са минали 3 седмици. Така че вече е малко късничко, и, ако викаме като отчаяни: "Ваксинирайте се!", просто никой няма да се ваксинира. Най-правилно е човек да проведе разговор с лекар, на който има доверие, за да го посъветва дали да се ваксинира или не.
- Какъв е вашият съвет?
- Хората с хронични заболявания е добре да се ваксинират. В някои държави има традиции за много високо ваксинално покритие. Там хората доброволно и по убеждение се ваксинират. Има страни в Западна Европа, в които 70-80 на сто от населението го прави. В САЩ до 90 на сто от медицинските сестри и 80% от практикуващите лекари се ваксинират. Но това е въпрос на убеждение. Защото грипната ваксина се отличава от тази срещу детски паралич или срещу хепатит B. Не предпазва на 100%, а около 60 на сто. Но за нея е медицински доказано, че при човек, който я е поставил и има изграден имунитет срещу вируса, много по-рядко настъпват усложнения. При едно изследване например през зимния период са проследени ваксинирани 100 000 души и други 100 000 неваксинирани - на същата възраст, с еднакви професия и социално положение. При първата група има

4500 случая на усложнена пневмония по-малко

спрямо неваксинираните.
- А децата трябва ли да се ваксинират срещу грип?
- В САЩ, преценявайки риска за децата от грип, съветват след 6-месечна възраст те да се ваксинират. В България хората не са настроени да се имунизират, затова не бива да преиграваме с популяризирането им, защото пресилването може да доведе до отказ от задължителните. Без ваксина срещу хепатит, детски паралич, тетанус, дифтерия човек не може, докато без грипна ваксина, може.
- У нас се наблюдава подобна тенденция при младите майки, които отказват да ваксинират бебетата си със задължителните ваксини.
- Това е заради пациентските организации. Когато при мен дойде някой от такава организация, го питам дали той е болен или някой негов роднина. Ако той е болен от тежка болест и го прави с идея за подобрение на нещата, уважавам дейността му. Но

мнозина станаха пациенти по професия, а това е грозно

Те люшкат обществото в грешна посока, оказват натиск на Министерство на здравеопазването, за да се дават пари на тях. Вместо да се дават пари за профилактика, те се дават на разни измислени организации. Така не лекарите обясняваме на хората, а разни добре финансирани пациентски организации. Не мисля, че това е най-доброто.
- Какви са превантивните мерки срещу грип?
- Най-важните превантивни мерки са 5. Първо, постоянно проветряване на помещенията, когато това е възможно. Второ, избягване на контакта с хора. Винаги трябва да разговаряме с тях на повече от 1 м разстояние дори когато са видимо здрави. Третата най-важна мярка е да избягваме хора с видими симптоми на грип - зачервена кожа вследствие на висока температура, кашлица, кихане срещу нас. Четвърто, винаги да ползваме антимикробни тоалетни кърпички, за да дезинфекцираме често ръцете си, както и повърхностите, върху които някой е кихал и кашлял преди това. Пето, да се отучим да пипаме лицето си и най-вече да не пипаме с немити ръце очите, носа и устата си. Защото така се заразяват с грип над 50% от хората. Останалите се заразяват, когато някой киха и кашля пред тях на разстояние под 1 м. Затова, ако в градския транспорт някой киха и кашля, трябва да се предпазим с кърпичка. Много е важно ползването на маски. Ако иска да предпази роднините си, болният трябва да носи маска у дома. И да я сменя на 2-3 часа, защото мократа не предпазва.
- Как да разберем, че вече сме заразени?
- За разлика от другите характерни за зимата вирусни инфекции грипът започва внезапно. Човек обикновено може да определи часа, в който му е станало лошо - заболяло го е гърлото, появила се е кашлица, получил е висока температура и болки в ставите, както и силна отпадналост. Грипът е с по-къс инкубационен период.

За да се прояви инфекцията, са нужни от 10 до 24 ч

Ако вчера в службата е имало болен колега, който е дошъл на работа, за да покаже колко е всеотдаен, и е кашлял и кихал срещу вас, следобед вече може да очаквате, че ще сте болни. Когато грипът е тежък, може да протича с часове. Най-опасна е дихателната недостатъчност.
- Кои са лекарствата срещу грип?
- Лекарствата, които действат срещу грип, са 2 - озелтамивир и занамивир. Те се изписват с рецепта и трябва да се вземат още при появата на първите симптоми. Ако се вземат след 48 ч, ефект няма да има.
- А кога се предписват антибиотици?
- Само когато има усложнения на инфекцията като бактериална пневмония. Ако след 4-5 дни състоянието се влошава, кашлицата стане продуктивна и се появят гноеви храчки, тогава задължително трябва да се вземе антибиотик.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай