Габрово. Полицаи от Габрово разкриха двама фалшификатори на официални документи, между които свидетелства за завършено образование - основно, средно, полувисше и висше, различни видове удостоверителни документи, касови бонове, използвани за теглене на ДДС и др.
Сред дипломите има и такива за медицински сестри, каза началникът но МВР Габрово Денислав Донков. С фалшивите документи сестрите заминавали на работа в чужбина. Изработката е вървяла от 300 до 500 лв. в зависимост от сложността на фалшификацията. Под удара на закона попадат и тези, които са си поръчвали ментетата, понеже става въпрос за грандиозно източване на бюджета.
Преди няколко месеца в ОД на МВР Габрово е получена информация за изготвяне на неистински официални документи – дипломи и различни удостоверителни документи на български граждани. В хода на предприетите оперативно издирвателни мероприятия и процесуално следствени действия е установено, че двама мъже от Габрово Владо Н. на 45 години, криминално проявен, осъждан за документни престъпления и Росен И. на 47 години, са развивали престъпна дейност, свързана с изготвянето на неистински официални документи.
До настоящия момент са установени изработени документи на над 30 български граждани, живеещи на територията на страната и в чужбина. При предприетите процесуално-следствени действия в жилищата, собственост и ползвани от задържаните, са открити и иззети множество лаптопи с файлове, съдържащи лични данни на лица и подготвени бланки на различни видове удостоверителни документи, химически материали, бои, лепила, CD, празни бланки от специална хартия, компютърна техника, флаш памети, цветни снимки, бележници с лични данни, холограмни ленти, калиграфски инструменти, СИМ карти, пишеща машина, с която са попълвани празните бланки на документите и други веществени доказателства, относими към престъпната дейност. Владо, който е компютърен специалист, преди време работил в рекламата, а последното лято отдавал джетове под наем по черноморието, казаха от полицията.
Експерти, които работят по случая, обясняват, че намерените и изследвани досега неистински документи са с много добро качество.
По случая в ОД на МВР Габрово е образувано досъдебно производство по чл. 308, ал. 2, вр. чл. 20 и чл. 276 от НК. Лицата са задържани за срок от 24 часа. Случаят се наблюдава от РП Габрово.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com