5 от най-често задаваните въпроси за слънцето и кожата

д-р Илиана Георгиева с ценни съвети

5 от най-често задаваните въпроси за слънцето и кожата | StandartNews.com

- д-р Георгиева,  каква е разликата между UV-А и UV-B лъчите на слънцето? Еднакво вредни ли са те?  

Когато се говори за слънчево изгаряне, главните виновници са UV-B лъчите. Малцина знаят, че слънчевата светлина е съставена от няколко типа радиация, а именно: инфрачервена, видима и ултравиолетова, като ултравиолетовият спектър се дели на UVA, UVB, UVC, които се различават по дължина на вълната. Благодарение на UV-A вълните, кожата бързo потъмнява. UV-B лъчите са по-мощни и повредите, които причиняват на клетките на кожата, са свързани с изменения в клетъчното ДНК. UV-C лъчите са най-малко опасни за кожата, защото изцяло се поглъщат и реално не сме изложени на тяхното действие.

- Колко тежко може да бъде едно слънчево изгаряне и как да разпознаем симптомите му?  Може ли да се стигне до много сериозни увреждания и дори шоково състояние?

Има 3 степени на слънчево изгаряне взависимост от това на каква  дълбочината е увреждането на кожата.

  • При първа степен на изгаряне по кожата се вижда съвсем леко зачервяване. Пациентите съобщават, че я усещат по-суха, по-топла на допир, опъната, но болката не е силна. Причината за това е, че се засяга само най-горния слой на епидермиса. 
  • При втора степен на изгаряне, видими са мехури, изпълнени с бистра течност, оток и силна болка.
  • Трета степен изгаряне засяга дълбоките слоеве на кожата, включително  дълбоката дерма. Засегната зона може да изглежда суха с черен център и заобиколена от кожа с втора степен на изгаряне. Тук понякога се налага лечение в болнични условия.

- Как да се предпазим от слънчево изгаряне? Действат ли „бабините рецепти“ като компреси с кисело мляко ?

В 21 век има достатъчно модерни методи за намаляване на вредните фактори, които въздействат на здравето и кожата ни. Такъв е примерът с  пушачите и  алтернативните бездимни изделия, като никотиновите паучове, устройствата за нагряване и електронните цигари. Като лекар аз призовавам всички мои пациенти да откажат напълно цигарите, но това не винаги става бързо и лесно. При бездимните изделия от друга страна, липсва процес на горене и при използването им се отделят по-малко токсини в сравнение със стандартните цигари, чиито дим в резултат на горенето съдържа вещества, виновни за разрушаване на колагена и еластина в кожата. Препоръката е пациентите да избират по-малко вредните алтернативи на пушенето или пълен отказ от вредния навик.

Същото е и с т.нар. модерна слънцезащита. Днес, филтри срещу UV-лъчи има навсякъде. В декоративната козметика, гримовете, слънцезащитните продукти, дори в дрехите и чадърите на плажа. За да не сте стигне до слънчево изгаряне, трябва да се избягват часовете между 11 и 16 часа, когато слънцето е най-силно и агресивно, т.нар. „вредни часове“.

- Как да изберем правилната слънцезащита?

При избора на слънцезащитен продукт е важно пациентите да се консултират със своя дерматолог и да се доверят на медицински марки, които провеждат много изследвания и са защитили патенти в сферата на слънцезащитата.

Кремовете трябва да бъдат с фактор поне 30. Абревиатура SPF заедно с цифрите 30 и 50 упоменава теоритичното време, което може да прекарате на слънце без да изгорите.

Също така слънцезащитата трябва да предпазва както от  UV-A и UV-B лъчи, да се нанася по откритите части на тялото дори и само при разходка, а на плажа - през 2 часа. Деца, особено под 4-годишна възраст, трябва да са защитени поне с 50-и фактор.

- След изгаряне на слънце мнозина от нас получават лунички, пигментации, бенки – защо? Опасни ли са те?

Излагането на слънце ускорява процесите на стареене на кожата. Тя става по-тънка, по-суха, с повече бръчки. В резултат на промяна на клетъчнното ДНК се появяват пигментации – кафяви петна по лицето, гърба, раменете. Опасността е по-сериозна при младите, защото кожата има памет. т.е. изгаряния в миналото могат да доведат до поява на различни доброкачествени и злокачествени новообразувания по кожата в много по-зряла възраст.

А ефелидите или т.нат лунички през летния сезон стават по-видими, но не крият опасност и не се налага тяхното премахване.  

д-р Илиана Георгиева е лекар по дерматология с богат опит в областта на клиничната и естетичната дерматология. Професионалните ѝ интереси засягат инжекционните процедури и лазерното подмладяване на кожата. В момента работи в естетична клиника Dr. Denkova Dermatology. Занимава се с диагностика и лечение на различни заболявания на кожата. Притежава официална диплома по дерматоскопия от Италия, както и сертификати за работа с енергийно-базирани устройства, също от Италия, поставяне на дермални филъри и ботокс.

Илиана Георгиева е член на Български лекарски съюз и член на Европейска Асоциация по дерматология и венерология – EADV. Има участия в многобройни национални и световни конгреси и семинари в областта на кожните болести.

Висшето си образование завършва в Медицински университет – София. Специализира една година в кожна клиника на УМБАЛ „Александровска“, след което продължава своето професионално израстване в Клиника по дерматология и венерология към Военномедицинска академия – София

Притежава магистърска степен по здравен мениджмънт от Факултета по обществено здраве към МУ – София.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай