Европа шикалкави за проблема с газа, яростна намеса на Зеленски

Планът предвижда доброволно намаляване с 15% на потреблението на природен газ

Европа шикалкави за проблема с газа, яростна намеса на Зеленски | StandartNews.com

Държавите-членки на Евросъюза са постигнали съгласие по спешния план, целящ да се намали въздействието на потенциално пълно спиране на доставките на руски природен газ за Европа, предаде ДПА, като се позова на дипломати.

Планът предвижда доброволно намаляване с 15% на потреблението на природен газ в страните членки от 1 август 2022 г. до 31 март догодина.

В допълнение ще бъде създаден механизъм, който ще задейства тревога на територията на целия ЕС в случай на голям недостиг и който ще въведе обвързващи цели за спестяване.

Съгласието е постигнато по документ, чиито разпореди били значително смекчени в сравнение с първи проект на текста на Европейската комисия. В смекчената версия на документа имало различни клаузи за освобождаване от прилагането на правилата, а прагът за въвеждане на обвързващи цели за спестяване също бил увеличен.

Междувременно президентът на Украйна Володимир Зеленски призова Европа да отговори на газовата война, водена от Русия, като засили санкциите срещу Москва.

"Днес ние чухме нови заплахи във връзка с газа да се отправят към Европа. Въпреки отстъпката, касаеща турбината за "Северен поток 1", Русия няма да поднови доставките на газ за европейските страни, както тя е задължена по договор", заяви Зеленски.

"Това е една открита газова война, която Русия води срещу единна Европа. На руснаците не им пука какво ще стане с хората, за начина, по който те ще страдат - от глад заради блокадата на пристанищата, от студ през зимата, или от бедност, или от окупация. Това са само различни форми на терора", каза украинският президент.

"Ето защо вие трябва да отговорите на това. Не мислете за начина, по който да върнете турбината, а засилете санкциите", препоръча той.

Зеленски визираше съобщението на "Газпром" за ново драстично намаляване на газовите доставки за Европа. Русия на два пъти вече намали обемите на доставките през юни, като заяви, че "Северен поток 1" не може да функционира нормално без турбина, която беше на ремонт в Канада и не можеше да бъде върната на Русия заради наложените й санкции от западните страни. След това Германия и Канада се разбраха за връщане на оборудването в Русия, но турбината все още не е доставена, припомня Франс прес.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай