Стартира вторият конкурс за млади стипендианти
Вторият конкурс за стипендии на Фондация "Венцислав Янков" за млади талантливи пианисти - Поети на пианото - 2025, очаква своите кандидати до 10-ти юли 2025 г., съобщи г-жа Надежда Тодорова от неправителствената организация.
Те са разпределени в две възрастови категории:
Категория А - от 13 до 16 годишна възраст;
Категория Б - от 17 до 20 годишна възраст.
Участниците в конкурса ще се борят за пет стипендии, които ще бъдат определени на Концерта на финалистите.
Стипендии:
Стипендия
в Категория А -
За първо място -
6 000 лв.
За второ място -
2 000а лв.
Стипендия
в Категория Б -
За първо място -
7 000 лв.
За второ място -
2 000 лв.
Стипендия на публиката, посветена на големия българин Христо Куртева-
2 000 лв.
Концертът на финалистите се провежда под патронажа на Министерството на културата и с подкрепата и под патронажа на Посолството на Франция и Френския институт в България.
На 15 септември 2025 г. в Концертната зала на НМА "Проф. Панчо Владигеров" от 18.00 ч. четиримата финалисти /по двама от всяка възрастова категория/ ще свирят пред международно жури в състав: Клер Дезер
/Франция/, Франсоа Чаплин /Франция/ и Людмил Ангелов /България/.
Специалната стипендия, определена от публиката, е в памет на Христо Куртев и ще бъде дадена след гласуване в залата по време на концерта на финалистите.
Партньори на събитието са: НМА "Проф. Панчо Владигеров", НМУ "Любомир Пипков", Български Червен кръст.
Конкурсът се осъществява и с подкрепата на Фондация "Христо Куртев", Ротари клуб София Център, Столична Община, ФеърПлей Интернешънъл.
Преди финалния кръг на конкурса Франсоа Чаплин ще направи и майсторски клас в София между 9 и 13 септември. Това ще се реализира за втора поредна година под патронажа и с подкрепата на Френското посолство и Френския институт в България.
Освен това, в събота 28.06 от 15.30 ч. ще излъчи документалният филм за Венцислав Янков по Канал 1, БНТ - "Аристократът на пианото".
Свири от 3 годишен, звезда на пет континента
Пианистът Венцислав Янков е роден в семейство на музиканти. Неговият баща - проф. Янко Янков, е уважаван преподавател и изпълнител на флейта. Брат му - Любомир Янков - изтъкнат цигулар и професор в музикално училище във Франция.
Проф. Панка Пелишека e първата преподавателка по пиано на Венцислав, когато той е на три години. Първото му изпълнение пред публика е на шест годишна възраст, когато очевидния му талант запленява публиката.
През 1936 година Венцислав Янков завършва общото си образование и в същото време приключва и с втората степен на обучение в Софийската консерватория.
През 1937 година той и брат му Любомир получават стипендия от българското министерство на културата и заминават, за да продължат своето обучение в консерваторията в Берлин. Там той, под ръководството на проф. Карл-Адолф Мартинсен, завършва с отличие висшето си образование през 1942 година.
По-късно Венцислав Янков специализира при Вилхелм Кемпф, Едвин Фишер и Маргарита Лонг.
От 1947 година до края на живота си Венцислав Янков живее в Париж. За него Франция се превръща във втора родина, където е приет особено топло и почитан както от публиката на многобройните му концерти, така и от институциите в лицето на Парижката община, Националната парижка консерватория и Министерството на културата.
През 1949 година печели първа награда на международния конкурс за пианисти "Маргарита Лонг и Жак Тибо", заедно с Алдо Чиколини. Това отличие му отваря вратите за големите световни сцени и полага началото на една блестяща кариера. Той свири в почти всички европейски държави, Япония, а също така в държави в Северна и Южна Америка, Северна Африка. Прави деветмесечно световно турне и свири в САЩ, Нова Зеландия и Австралия. Работи с диригентите Кнапербуш, Ансерме, Кубелик, Клютанс и др. Изнася над 2500 концерта по света.
От 1977 до 1999 година Венцислав Янков е професор в Националната парижка консерватория.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com