Страх в Гърция от преизбиране на Меркел

Вещаят победа на немската Желязна лейди, под въпрос е тандемът във властта

Страх в Гърция от преизбиране на Меркел | StandartNews.com

Атина. Германия очаква парламентарните изборите на 22 септември. Агенциите за проучване на обществените нагласи сочат, че Ангела Меркел и коалиционният й партньор Свободната демократична партия биха получили общо 44% от гласовете на избирателите - толкова, колкото би събрала и опозицията - социалдемократи, зелени и левица. Две трети от германците са разочаровани от предизборната кампания, посочва агенция "Форса".67% от избирателите изразяват разочарование, а 47% смятат, че тя е "не особено интересна".

В Европа и САЩ обаче вотът в Германия се следи с интерес и внимание - някъде с опасение, другаде с критика или пък с доброжелателност. Рядко парламентарни избори в Германия са привличали толкова голямо международно внимание, коментира в. "Файненшъл таймс". Защото изходът от вота в най-влиятелната държава в ЕС ще е много важен за бъдещето на Европа. Всички решения в Европа - от финализирането на банковия съюз на еврозоната до дискусията за облекчаване дълга на Гърция, сега видимо се отлагат, докато се изясни кой ще оглави следващия кабинет в Берлин.

Според едно от предположенията, ако Ангела Меркел бъде преизбрана за канцлер, тя ще може да стана по-щедра към партньорите си от еврозоната. Според друга прогноза тя ще бъде принудена да създаде широка коалиция с опозиционната Социалдемократическа партия, което до голяма степен ще има същите последици. И двете прогнози обаче може да се окажат погрешни. Защото, въпреки популярността си, Меркел може да се окаже с по-тясно поле за маневри след 22 септември. Малко вероятно е изборите да доведат до някакви особени и неприятни изненади. Социологическите изследвания от месеци показват, че

Германия не иска промяна

Именно поради това според неотдавнашно проучване популярната Меркел има рейтинг от 63% спрямо 29% за нейния опонент от СДП Пеер Щайнбрюк. Но въпреки това Меркел може да се окаже с доста крехко мнозинство в Бундестага със сегашния си коалиционен партньор, либералната партия Свободни демократи. Тогава ще й се наложи да договаря компромиси със социалдемократи и зелени в горната камара, където са представени 16 провинции. Ако не се стигне до такова "черно-жълто" център-дясно мнозинство в Бундестага, тя ще трябва да преговаря със социалдемократи и зелени за сформиране на правителство. Коалиция с която и да е от двете партии би била математически възможна, но политически трудна. Защото те са инстинктивни опоненти на християндемократите на Меркел. Но по европейската политика те до голяма степен нямат различия.

САЩ и Франция са за широка коалиция

Президентите Франсоа Оланд на Франция и Барак Обама на САЩ смятат, че широка коалиция би гарантирала повече растеж. Те обаче не трябва да разчитат на това. Защото въпреки шумната предизборна кампания, следващото правителство няма да бъде много различно от настоящото от гледна точка на икономическата политика, смятат експерти. Мантрата на Меркел за "солидарност в замяна на солидарност", която означава, че Берлин ще застане до партньорите си в еврозоната, но само ако те "подредят собствените си къщи", ще остане в сърцевината на германската политика.
Във Великобритания се смята, че германските избори могат да определят дали британците ще се откажат от Европейския съюз, прогнозира лондонският в. "Ивнинг стандарт". Според вестника, ако на десницата около немския канцлер Ангела Меркел се наложи да се обединява с опозиционната Социалдемократическа партия след парламентарните избори в Германия на 22 септември, това би мотивирало допълнително британците да гласуват за излизане на Острова от ЕС. Не би било трудно да се предвиди подобна голяма управляваща коалиция в Германия, която би била много по-близо до възгледите на Франция за Европа и би намерила много по-малко симпатии във Великобритания, отколкото сегашното дясноцентристко немско правителство, посочва в. "Ивнинг стандарт".

Гърция очаква изборите в Германия с надежда и страх. Повече от три години от началото на дългова криза в еврозоната хората в Гърция все повече се тревожат, че трети мандат за консервативния канцлер Меркел ще донесе само ново затягане на коланите и социални несгоди.

Мнозинството експерти смятат, че ако Меркел бъде преизбрана за канцлер, тя по-скоро ще засили своя дневен ред за намаляване на бюджета и няма да прояви снизходителност в еврозоната. Гърция получи 250 милиарда евро (350 милиарда долара) в спасителни заеми през последните години. Опасенията сега са, че Германия, най-големият отделен вложител, може най-накрая да реши да вдигне ръце от средиземноморската страна.

В Турция никой не стиска палци

на германската канцлерка и нейното коалиционно управление от консерватори и свободни демократи. "Германия е сред най-отявлените противници на турското членство в ЕС", казва политологът от Европейския институт към истанбулския университет Емре Гьонен. Много турци, както и турското правителство виждат в Ангела Меркел символа на тази политика на отрицанието. Затова и тя е крайно непопулярна сред тях.

Разногласията между Берлин и Анкара проличаха ясно около протестите в парка "Гези" в Истанбул. Тогава канцлерката Меркел определи като "прекалено твърди" действията на полицията срещу демонстрантите, след което турският министър за ЕС Егемен Багъш я посъветва да не използва Турция за вътрешнополитическа пропаганда. Според Гьонен наред с темата за членството на страната в ЕС има и още една причина турците да не се интересуват от германските парламентарни избори: големият брой турски мигранти в Германия. "Турция в момента има други вътрешни и външни грижи - протестите в страната и конфликтът в Сирия. Тя приюти стотици хиляди сирийски бежанци", припомня експертът.Той, както и много други турски наблюдатели, не очаква сериозна промяна в курса на Берлин, дори и да се промени съотношението на силите в Бундестага. Ако обаче Зелените влязат в следващото управление, от това могат да спечелят турците в Германия, казва Фатма Елмаз от Центъра за европейски изследвания. Политоложката припомня, че германските Зелени се обявяват за признаването на двойно гражданство на турците в Германия.

В Полша Меркел често се възприема като надежден партньор в Европа. Поляците изпитват симпатии към Меркел, особено откакто напоследък стана ясно, че дядо й е поляк, преселил се със семейството в Германия.



Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай