Русия и САЩ разменят удари на Г-20

Русия и САЩ разменят удари на Г-20 | StandartNews.com

Москва: Срещите на Путин с Обама са "безполезни", действията ви в Украйна са заплаха за целия свят, отвърна Америка

"Голямата двайсетица" в Бризбейн се превърна в арена на сблъсък на двете свръхдържави, в който двубой Москва обяви, че "кратките контакти" между президентите на Русия и на САЩ, Владимир Путин и Барак Обама, преди дни в Пекин, не са довели до преломен момент в двустранните отношения, а Вашингтон отвърна, че действията на Кремъл в Украйна са заплаха за целия свят.

"В Пекин президентът на Руската федерация побеседва с колегата си от САЩ по редица международни въпроси, но да се каже, че след това имаме нови перспективи, особено в сферата на нормализирането на отношенията със САЩ, би било грешка спрямо истината", заяви пред ТАСС зам. външният министър на Русия Сергей Рябков. "Отговорността за застоя на отношенията ни изцяло и напълно е на американската страна", добави дипломатът.

Вашингтон не коментира изказването на Рябков. Но в реч пред Г-20 Обама заяви, цитиран от Ройтерс, че "ние оглавяваме усилията на световната общност както в борбата с болестта от вируса ебола, така и в противостоянието на руската агресия в Украйна, която заплашва целия свят и както видяхме това в ужасяващия случай с унищожаването на малайзийския боинг".

Самолетът на малайзийските авиолинии, извършващ полет от Амстердам до Куала Лумпур, бе свален на 17 юли над Донбас и загинаха всичките 298 души на борда, сред които холандци и австралийци.

Според Рябков разследването на катастрофата изкуствено и умишлено се затруднява, в това число и от страна на САЩ. "Ако нямахме основание да мислим така, не бихме поставяли остро този въпрос на политическо равнище", изтъкна руският дипломат.

Междувременно в навечерието на откриването на Г-20 в Австралия руският Първи канал съобщи, че разполага със снимка, вероятно от чужд спътник, от последните минути на боинга. По телевизията първият вицепрезидент на Руския съюз на инженерите Иван Андриевски показва тази снимка, която по думите му е изпратил на сдружението някой си Джордж Билт, представил се като завършил Масачузетския технологичен институт и авиодиспечер с 20-годишен опит.

"Боингът е бил свален от преследвал го реактивен изтребител. Първо, екипажът е бил обстрелван от оръдие, после кабината е била поразена от ракета "въздух-въздух", а след това десният двигател и дясното крило са били уцелени от ракета с топлинна система за самонасочване", е написал Билт.

Към електронното му писмо е била приложена снимка, на която ясно се вижда изстрелване на ракета изпод лявото крило на изтребителя, за който се твърди, че е МиГ-29. Според Андриевски фотографията била направена вероятно от американски или английски спътник на не много висока орбита. "Не открихме никакви признаци на фалшификации на снимката", твърди Андриевски. Телевизията обаче съобщи и за друго мнение, на популярните руски фотоблогъри Илья Варламов, Рустем Адагамов и Максим Кац, които открили куп несъответствия. Като това например, че за основа на снимката е взета фотография от картите Google от 2012 г., че релефът и разстоянието до точката на падане на самолета не съответстват, както и че силуетът на изтребителя отговаря на Су-27, а не МиГ-29.

Западът лансира версията, че боингът е свален от земята с ракета Бук от проруските сепаратисти. Които нямат изтребители - такива имат само Украйна и Русия.

Обещания за победа над ебола, икономически растеж и санкции

Лидерите на 20-те най-богати страни на планетата обещаха да направят всичко възможно, за да изкоренят епидемията от ебола, която отне живота на повече от 5000 души в Западна Африка, предаде АФП.

"Страните от Г-20 поемат ангажимента да направят всичко необходимо, за да изкоренят епидемията и да преодолеят нейните средносрочни икономически и хуманитарни последици", гласи комюнике, публикувано в Бризбейн след първия ден от срещата на върха на Г-20. Австралийският премиер Тони Абът, който е домакин на започналата среща, се ангажира с инициатива световният брутен вътрешен продукт (БВП) да бъде увеличен с 2 трилиона долара. Абът обеща също по-свободна търговия и повече инвестиции в инфраструктурата. Премиерът неведнъж даде заявки, че тазгодишното събиране на лидерите на 20-те най-големи икономики, на които се падат между 85% и 90% от глобалния БВП и 4/5 от международната търговия, ще бъде повече от говорене. Той посочи, че плановете за растеж ще прибавят милиони работни места.

По-рано Обама обяви, че САЩ не могат сами да донесат растеж на световната икономика. "Последните години САЩ дадоха работа на повече хора отколкото всички развити икономики взети заедно. Не може обаче да се очаква, че САЩ ще носят световната икономика на гърба си", посочи Обама.

В края на първия ден на срещата стана ясно и че ЕС разглежда възможността за нови санкции срещу Русия. Първоначално за такова умуване, съвместно с Обама, заяви все още президентът на Европейския съвет, Херман Ван Ромпой. Но потвърждението дойде от Меркел, която обяви, че заради кризата в Украйна се обмислят нови ограничения срещу руски чиновници, бизнесмени и държавни компании. По думите й засега ситуацията в Украйна е на неудовлетворително равнище и "списъкът с нови лица е на дневен ред". В същото време Меркел предупреди да не се очаква някаква промяна в отношенията между ЕС и Русия след предстоящата й среща с Путин в рамките на форума. Путин пък разговаря с британския премиер Дейвид Камерън - двамата изразиха интерес от рестарт на отношенията между Москва и Запада.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай