Турци събраха близо 100 000 долара, за да рекламират протеста срещу премиера Ердоган на цяла страница в "Ню Йорк таймс".
В четвъртък организаторите на инициативата обявиха, че редакцията на вестника е приела да публикува страницата и тя вероятно ще излезе в броя на 7 юни. За кампанията "Какво става в Турция" се използва сайтът indiegogo.com за т.нар. crowdfunding, т.е. покана към всички желаещи за определен срок да дарят средства за кауза, проект, микробизнес или др.
Организатори са предприемачът Мурат Актиханоглу, инвеститорът и консултант на Световната банка Олтак Юнсал и дизайнерът Дуйгу Атачан. Те си поставили за цел за месец да съберат $53 800, за да откупят страница в "Ню Йорк таймс" или "Вашингтон поуст".
25 дни преди крайния срок събраната сума доближи 100 000 и организаторите дори поканиха дарителите да дадат идеи какво да правят с парите, които останат.
Борсата в Истанбул падна
В същото време, котировките на Истанбулската фондова борса се сринаха с над 6 на сто след изказването на турския премиер Реджеп Тайип Ердоган, че няма да се поддаде на натиска и ще продължи със застрояването на парка "Гези" в Истанбул. При затварянето си спадът на борсата бе 4,7%, предаде АФП. Основният индекс на борсата потъна с 6,5%, докато Ердоган правеше изявление в Тунис, където бе на посещение. В късния следобед индексът възвърна част от позициите си. След началото на протестите в понеделник борсата отбеляза спад с 10,47%. На следващия ден обаче индексът се покачи с близо 5% след успокоителните изказвания на вицепремиера Бюлент Арънч.
Германия в шок от насилията
Германия пък окачестви като шокиращи прекомерните насилия срещу демонстранти в Турция и настоя Анкара да ги спре. "Големият брой арестувани и ранени е шокиращ. Призовавам турското правителство да сложи край на тези несъразмерни насилия", заяви в комюнике Маркус Льонинг, който отговаря в германското правителство за правата на човека. Льонинг настоя правителството да освободи незабавно арестуваните и да спре непрекъснатите атаки срещу хора, които се позовават на основните си права на свободно изразяване на мнение и на събирания.
Бум в продажбата на газови маски
След началото на протестите в Истанбул се наблюдава бум в продажбите на газови маски. Количките на уличните търговци в града са претрупани с маски и други аксесоари като очила, които се използват за предпазване от обгазяване. Твърди се, че от началото на протестите в Истанбул са били продадени няколко милиона газови маски. На входа на парка "Гези" пък е устроен "Революционен пазар", от който нуждаещите се безплатно могат да вземат каквото искат. Стоките се осигуряват от доброволци. В парка е създадена и библиотека, а броят на книгите бързо нараства. Група демонстранти пък се включиха във футболен мач на импровизиран терен на площада с топка от намачкана хартия и тиксо, а на отбора си дадоха името "Мейдан спор" ("Площад спорт"). "Деца на цветята в парка Гези", описва обстановката в. "Хюриет".
Халит Ергенч: Ще съм на улицата до края
Изпълнителят на главната роля в турския сериал "Великолепният век" Халит Ергенч обяви, че ще остане на улицата с народа си до края и ще отговори с протест на всяка неправда. "По природа съм спокоен, но винаги съм бил против всяка форма на насилие", сподели той в интервю за "Курир". Ергенч и негови колеги от сериала се включиха в протестите на площад "Таксим" в Истанбул". "Бях принуден да изляза на улицата заради неправдата. Като човек, който е много предан на своя народ и държава, реагирах така, както аз смятам за правилно и това е най-малкото, което мога да направя. Насилието над личността особено срещу собствения ти народ не може да бъде толерирана", добави той. "Ще остана на улицата, докато е необходимо и ще отговоря с протест срещу всяка неправда", завърши актьорът.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com