Разрив между папа Франциск и руския патриарх Кирил

Римският папа Франциск заяви, че се е отказал от плановете си да се срещне през юни с руския патриарх Кирил, който е съюзник на президента на Русия Владимир Путин и подкрепя войната на Москва в Украйна, предаде Ройтерс.
В интервю за аржентинския вестник "Насион" Франциск изрази съжаление, че се е наложило да се откаже от планираната си втора среща с патриарх Кирил, след като ватикански дипломати са изразили мнение, че подобна среща може да предизвика "голямо объркване в този момент", явно имайки предвид войната в Украйна. Папата няколко пъти е отправял косвени критики срещу Русия и Путин заради войната.
РИА Новости цитира руския митрополит Иларион, според когото срещата е била отложена, защото "събитията през последните два месеца" са щели да създадат много трудности за нейната подготовка.
По-рано този месец Ройтерс съобщи, че Ватикана обмисля възможността да удължи пътуването на Франциск до Ливан на 12-13 юни с един ден, така че той да може да се срещне с Кирил на 14 юни в Ерусалим.
Източник от Ватикана, запознат с планирането на срещата, каза днес, че подготовката е била в напреднал етап и дори е било избрано мястото. Папа Франциск и патриарх Кирил досега са се срещали веднъж - през 2016 г. в Куба.
Сбъдната мечта или кошмар? Виктор се изповяда за Ерге...
Задава ли се нов хит? Кой е новият сериал на Нова
Най-важната среща. Какво си обещаха Петков и Ковачевс...
Каримански с предупреждение към Петков. Условията за...
Йотова помага на българите в Аржентина
Петков разкри тънките сметки на "Газпром"
Големите победители на 25-тото Габровско биенале