Москва. В цяла Русия започна гласуването за нов президент. Заради твърденията за нарушения на парламентарните избори през декември миналата година сега 90 000 избирателни секции са оборудвани с уеб камери, които ще „следят” гласуването и броенето на бюлетините. Десетки хиляди доброволци ще наблюдават вота.
Вече гласуваха и повечето от кандидатите за поста. Първи бюлетината пусна милиардерът Михаил Прохоров. Той официално е регистриран като гласоподавател на село Еруда в Северо-Енисейския район на Красноярския край, но гласува в друго село, наречено В памет на 13-те бойци. То е кръстено така през 1920 г. в памет на 13 работници, разстреляни по време на гражданската война.
За да гласува там, милиардерът пропътува със самолет разстоянието между Москва и Красноярск, което е над 4000 км. След като даде гласа си, Прохоров се върна на летището, за да потегли отново за Москва, където ще следи изборите през целия ден.
Владимир Жириновски гласува в избирателна секция в Москва, придружен от съратници. Лидерът на либерал-демократите изрази недоволство от кабинките за гласуване. „Това не са кабинки, а кошарки някакви! Докато стоях на опашка, виждах какво става там, а сега всички ще гледат мен”, възмути се той пред представителя на комисията. Все пак той се надява, че изборите ще бъдат честни и прозрачни. Гласът си пуснаха и Генадий Зюганов и Сергей Миронов.
Малко повече от 109 947 000 граждани на Русия с избирателни права са призовани да гласуват на президентските избори днес. Страната, разположена в девет часови зони, ще гласува почти денонощие (22 часа).
На територията на страната живеят почти 108 138 000 избиратели, останалите се намират в чужбина. В сравнение с изборите за парламент броят е намалял с 35 000. Приготвени са 111 072 000 бюлетини. За гласуване в чужбина са изпратени 1,3 млн. бюлетини, обобщава БТА.
На територията на Русия са отворени над 94 000 изборни секции. За избирателите, които нямат регистрация по местожителство на територията на Руската федерация, извън пределите й работят 995 секции. За руските граждани, намиращи се зад граница, бяха отворени 384 секции в 147 страни.
Избирателите трябва да поставят на бюлетината знак в квадратчето срещу името на предпочитания от тях кандидат. Ако на първи тур никой от претендентите не спечели над 50 на сто от гласовете, по-късно този месец ще се състои балотаж между класиралите се на първо и второ място. Избраният президент ще встъпи в длъжност в началото на май.
До 2010 г. територията на Русия се разполагаше в 11 часови пояса. През март 2010 г. с постановление на правителството обаче броят им бе намален до девет. През 2011 г. беше сменена и терминологията - часови зони, вместо часови пояси. Часовата зона е част от територията на Руската федерация, на която действа единно време, устновено от правителството на федерацията. Московското време служи за изходно време при изчисляването на местното.
Към 10,00 ч московско време (9,00 ч българско време) на изборите за президент на Русия са гласували 12,2% от избирателите - повече, отколкото на миналите избори, съобщи ИТАР-ТАСС, като се позова на представител на Централната избирателна комисия. На миналите избори за президент през 2008 г. активността на избирателите за цяла Русия към този час е била 8,9%, а на изборите за Държавна дума през 2011 г. - 5,2%, заяви заместник-председателят на ЦИК Леонид Ивлев.
Според анкета на Центъра „Левада” - най-голямата независима социологическа агенция в Русия - 66% от руснаците, които заявили, че ще участват в изборите и са направили своя избор, ще подкрепят Владимир Путин. Същата анкета, осъществена от 17 до 20 февруари, предвижда 15% от гласовете за Генадий Зюганов, следван от Владимир Жириновски с 8%, Михаил Прохоров - с 6% и Сергей Миронов - с 5%.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com