Определят августинеца Превост като умерен, но решителен
Робърт Франсис Превост се изправя пред куп предизвикателства
На 8 май Колегията на кардиналите направи своя избор във Ватикана и реши, че новият папа – Лъв ХІV – ще е произхождащият от САЩ кардинал Робърт Франсис Превост. Този избор бе изненада, както за наблюдателите, така и за 1,4 млрд. католици по света, които повече очакваха да чуят името на италианец. Но това не се случи…
Лъв ХІV е първият папа от Съединените щати. Всички сега си задават въпроса: Кой бе кардинал Превост и какво предопредели вота на кардиналите?
От Чикаго и напред
Роден в Чикаго, щата Илинойс, Робърт Франсис Превост се присъединява към католически религиозен орден още на 20-годишна възраст. Това е Орденът на Свети Августин (членовете му се наричат августинци), основан през ХІІІ век. Вместо да се оттеглят от света в изолирани манастири, хората, принадлежащи към този орден стават мисионери, за да помагат на бедните, както и да служат като духовни наставници и учители.
Превост е учил теология в САЩ и Италия, и като новоръкоположен свещеник е прекарал една година в Перу. След кратко завръщане в Щатите като служител на августинския орден в Илинойс, той се завръща в Перу, а там вече преподава в семинария. Предметът му е канонично право, а темата - правната структура на Католическата църква. В следващите 10 години той остава в Перу и по-късно получава перуанско гражданство.
През 1999 г. той става приор, т.е. глава на местната августинска мисия в Чикаго, а по-късно е избран за приор на световния августински орден. Това му дава наистина глобален опит, тъй като августинците имат около 50 общности, разпръснати по всички континенти.
През 2015 г. папа Франциск го назначава за епископ на епархията Чиклайо в Перу, а от 2019 г. го поставя и като член на няколко важни ватикански дикастерии или отдели, където той се запознава много добре с централната църковна администрация. Най-важното е, че той служи като префект или председател на Дикастерията за епископите на католическата църква.
Всъщност, поради дългия му мисионерски опит в Перу и службата му във Ватикана, някои коментатори отбелязаха преди избора на Превост, че ако кардиналите изберат американски папа, това ще бъде именно той. Службата му в Дикастерията за епископите се смяташе за особено важна, тъй като членовете играят ключова роля при избора на нови епископи.
Глобална католическа църква
През ХХ в. и особено след Втория ватикански събор, завършил през 1965 г., папите започват да назначават кардинали от други части на света, които преди това са били считани за периферия на католическата църква.
И това води до избора на папи извън Италия за първи път от векове. Папата светец Йоан Павел II беше поляк и първият неиталиански папа от ХVІ в. насам. Папа Бенедикт XVI беше друг неиталианец, роден в Германия, който е във Ватикана. Папа Франциск е роден в Южна Америка от родители, произхождащи от Италия, но емигрирали в Аржентина.
Кардиналската колегия, която доскоро имаше малко представители от други континенти, сега е много по-международна. Около 80% от кардиналите-електори бяха назначени от Франциск, много от които от държави, които никога преди не са имали кардинал.
При прегледа на досието на Превост, кардиналите-електори вероятно са взели предвид редица фактори. Той би бил ефективен администратор като глава на църквата и експерт по църковно канонично право. Има десетилетен опит в пасторската работа в Южна Америка, както и в Северна Америка. И като главен приор на целия августински орден е пътувал много, за да посещава общностите, ръководени от него.
Новият папа избра името Лъв
Току-що избраният папа се появи на балкона на Ватикана, облечен в традиционните за позицията му одежди - бяло расо, къса червена пелерина, украсена червено-златна штола и златен кръст, висящ на врата му. Франциск, от друга страна, се появи облечен в обикновеното бяло расо, когато той бе посочен за папа.
Със сигурност Лъв ХІV не беше избрал простотата на Франциск. Дали това не беше знак, че ще бъде по-скоро традиционалист?
Изборът на папско име може да показва различна гледна точка, коментират анализатори на католицизма. Папа Лъв XIII написал новаторска енциклика (Rerum Novarum) през 1891 г. със заглавие „За достойнството и труда“. В нея той наблегнал на правата на работниците да се сдружават в профсъюзи и критикувал условията, в които работят и живеят. Той също така се застъпвал за други права, които обикновеният работник заслужава от своите началници и от своето правителство.
В първите си думи от балкона на Ватиканския дворец Лъв XIV подчерта ролята на католиците и църквата като миротворци и строители на мостове, в диалог с други религиозни традиции и култури. Първите му думи бяха „Мир на всички вас “, описвайки този мир като „обезоръжен мир, обезоръжаващ мир“. Той допълнително призова католиците да действат заедно „без страх... обединени помежду си... за да градят мостове“ чрез диалог и работа с обществеността – за да донесат мир на света. Новият папа може да не следва точно стъпките на Франциск, но вероятно ще продължи да върви в същата посока.
Труден път за избрания понтифик
Финансовите дефицити, борбата със свързаното с педофилия насилие, намаляването на свещениците и вярващите и какво ли не още... папа Лъв XIV ще трябва да се изправи пред много предизвикателства за бъдещето на Римокатолическата църква. След кончината на своя предшественик папа Франциск тогавашният кардинал Превост заявяваше, че в църква има „още много работа за вършене“. „Не можем да спрем, не можем да се върнем назад“, бе неговата теза. Сега има възможност да се изправи сам срещу предизвикателствата.
Папа Лъв XIV ще трябва да обедини различните течения в римокатолическата църква, в която съжителстват много различни култури, след 12 години понтификат, през които папа Франциск беше обект на безпрецедентна вътрешна критика. Без да се отрича от наследството на папа Франциск, той ще трябва да се справи с консервативната периферия, раздразнена от промигрантския дискурс, разрешаването на благословиите за хомосексуални двойки и ограниченията на литургиите на латински език, въведени от предишния папа.
Бързината на избора му - само за 24 часа - предвещава широка подкрепа от страна на Колегията на кардиналите. Въпросът за синодалността - участието на църковните дейци на всички нива - също ще бъде от централно значение. „Искаме да бъдем синодална Църква“, заяви Лъв XIV в първото си обръщение на 8 май.
Насилието и църквата
Въпреки многобройните му мерки за борба със сексуалното насилие в римокатолическата църква, особено срещу непълнолетни - премахването на папската тайна, задължението да се съобщава за случаите на висшестоящите в йерархията, платформите за изслушване - асоциациите на жертвите изразиха разочарованието си от действията на папа Франциск. Много азиатски и африкански страни все още смятат, че тази тема е табу. В Европа Италия все още не е започнала независимо разследване.
Насилието, разбира се, има и друго изражение, а папата е също така държавен глава и морален авторитет, чийто глас има тежест на фона на големите конфликти в Украйна, Судан, Газа и на нарастващия популизъм и опасностите, породени от развитието на изкуствения интелект и екологичната криза. Отношенията с Вашингтон ще бъдат подложени на особен контрол в момент, когато изборът на папа Лъв XIV се разглежда от някои като отдалечаване от християнския национализъм, развиващ се в САЩ. Сред въпросителните са и деликатните отношения с Китай, с който Светият престол поднови споразумението за назначаване на епископи.
Жените и Курията
Папа Франциск отвори вратите за нежния пол, като назначи жени на ключови постове в Курията (правителството във Ватикана), но надеждите на феминистките асоциации бяха попарени в края на последната световна асамблея за бъдещето на католическата църква. От папа Лъв XIV ще се очаква да обсъди и ролята на миряните, която папа Франциск разви, като въведе по-хоризонтален подход в Римокатолическата църква.
Новият папа наследява Църква с 1,4 млрд. вярващи, която се разширява в южното полукълбо, но е в постоянен упадък в Европа. Лъв XIV ще трябва да се справи с тази динамика, за да повиши посещаемостта на църквата и броя на покръстените. Той ще трябва да се изправи и срещу конкуренцията на евангелските църкви, особено в Африка и Южна Америка.
Пари и мода
Папа Франциск проведе задълбочена реформа на финансите на Ватикана, но Светият престол все още се сблъсква с хроничен бюджетен дефицит и спад на даренията от вярващите, а скандали за присвояване на средства разклатиха имиджа му.
Близък до вярващите, покойният папа аржентинец Франциск разчупи правилата с уникалния си стил, но беше критикуван и за прекалено едноличното си управление, понякога смятано за авторитарно, и за активната си комуникация.
Папа Лъв XIV има репутацията на умерен човек, способен да примирява различни гледни точки. „Папа Франциск имаше свой собствен, много характерен стил“, припомни френският кардинал Франсоа-Ксавие Бустийо, като похвали папа Лъв XIV за това, че е „нежен и решителен“.
Диалогът между религиите
Очаква се папа Лъв XIV да се заеме и с диалога с исляма - един от стълбовете на понтификата на папа Франциск, но също и с юдаизма, в момент, когато отношенията с Израел са обтегнати от началото на войната между еврейската държава и „Хамас“ през октомври 2023 г. Обстановката е напрегната и с Руската православна църква в Москва заради войната в Украйна.
И накрая, остават въпросителни относно пътуването до Турция, която папа Франциск се надяваше да посети в края на май за 1700-годишнината от Никейския събор - голямо икуменическо събитие.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com