Латинска Америка се разлюля от протести

Петима бяха убити, а други 10 ранени по-рано днес по време на протести в различни части на Боливия. Сблъсъци са между полицията и привърженици бившия президент Ево Моралес, съобщиха световните информационни агенции. Армията в Боливия подкрепи и. д. президента Жанин Анес, а Моралес поиска политическо убежище и замина за Мексико, но заяви че е готов да се върне, ако парламента реши.
С днешните кървави събития 14 стават загиналите, а други 400 други са ранените при сътресенията в Боливия, започнали след президентските избори миналия месец, в които Моралес обяви победа за четвърти път. Тогава демонстрантите излязоха на улицата, твърдейки, че резултатите са фалшифицирани.
Вторият заместник-председател на Сената на Боливия, представителя на опозицията Жанин Анес в момента оглавява стратата, тъй като парламентът не събра кворум, за да избере приемник на подалия оставка държавен глава.
В последните дни обаче симпатиите към Моралес се връщат и хората пълнят улиците в негова подкрепа с аргумента, че по време на управлението му са живели добре.
Докато протестите набират скорост в Боливия, демонстрациите се завръщат и във Венецуела, където на власт е самопровъзгласилия се за президент Хуан Гуайдо.
Предишният президент Николас Мадуро бе в приятгелски отношения с Ево Моралес, и сега вълната от Боливия сгитна до Каракас. Там за първи път от месеци привърженици на Гуайдо , протестираха в Каракас малко след като
Гуайдо вече призна за държавен глава на Боливия Жанин Анес и обяви, че това е надежда за страната му.
"Искаме свобода, Боливия го направи, сега е ред на Венецуела", са скандирали протестиращите. По-малки демонстрации бяха проведени в няколко щата на страната.
Гуайдо загуби скорост, след като в началото на годината привлече стотици хиляди тълпи в своя подкрепа, но сега вече много последователи се съмняват, че той може да премахне Мадуро.
Затова и днес отново привърженици на Мадуро се събраха в центъра на Каракас да протестират в негова подкрепа.
Пореден ден протести заляха и Чили, след като в четвъртък властта и опозицията не успяха да се споразуменият за новата конституцзия. В Сантяго протестите са мирни, но полицията използва водни оръдия срещу демонстрантите в други градове, където хората мятат камъни и ръчки срещу униформените. Досега в антиправителствените демионстрации са убити повече от 20 души, а са 2000 ранени, предаде ДПА.
Независимо, че президентът Себастиан Пинера отмени увеличението на билетите за метрото, което предизвика протестната вълна, вдигна данъците за богатите и обяви увеличение на минималната работна заплата и пенсиите, протестите не спират.
Протестите в Боливия и Чили обаче доста се различават по произход и фокус, макар да се провеждат в общ регионален контекст.
Социалните вълнения в Чили, както и по-рано в Еквадор, където заради МВФ президентът Ленин Морено си позволи да премахне субсидиите за гориво, са ясни симптоми на растеж на недоволство от политиките, провеждани от „новите десни“ на Латинска Америка. Затова и в основата им са социални искания.
Събитията в Боливия рязко контрастират с тази тенденция и по-скоро са израз на умората на заможната средна класа от всевластието на Ево Моралес, който управляваше 13 години и 9 месеца – по-дълго от всеки друг държавен ръководител в Латинска Америка. Благодарение на бума на суровини, износа на газ и минерали икономиката на Боливия растеше с близо 5 % годишно, бедността намаля от 63 на 35 на сто, но незачитането на референдума и неизпълненото обещание, че след последния си мандат ще се оттегли, доведоха до недоволството, което ескалира днес.
Разкритие! Кой държи ключа за Иван Гешев
Бабикян втрещи! Как парите за ЦСКА отиват при Левски
Удар по Асен Василев! Предупреждението
Осем часа екшън във ВСС! Сарафов проговаря
Скандал! Тошко Йорданов стовари чук на Ризова
„Зеленият“ Kaufland Горубляне e „Къща на годината“ за...
Посланикът на Германия гостува на Тракийски университ...