Голямата битка в света! Кой прибира редките метали?

Как Китай изпревари Европа

Голямата битка в света! Кой прибира редките метали? | StandartNews.com

Американският президент Доналд Тръмп успя да сключи сделка с Украйна за редките метали, но голямата битка за тях по целия свят става все по-ожесточена и се води на много фронтове.

Броят на китайските фирми, които купуват чуждестранни минни компании, достигна най-високото си ниво от повече от десетилетие, тъй като Китай се стреми да си осигури редки елементи и други ресурси на фона на геополитическото напрежение, пише Financial Times.

Според S&P и Mergermarket, само през 2024 г. Китай е сключил 10 сделки на обща стойност за десетки милиарди, което е най-високият брой за последните 12 години.

Анализатори и инвеститори са категорични, че бързането на Китай е заради високите американски и европейски мита, които правят Пекин по-малко привлекателен за инвестиции от САЩ или Канада.

Последната подобна сделка в момента тече. Китайската минно-металургична компания Zijin Mining обяви плановете си за придобиване на златна мина в Казахстан за 1,2 милиарда долара.

Анализаторите отбелязват, че китайските компании успяват да стигнат до сделките за минни активи по-добре от западните конкуренти благодарение на по-надеждното дългосрочно планиране, което се харесва на инвеститорите и собствениците.

Майкъл Шърб, основател на частната инвестиционна група Appian Capital Advisory каза, че стратегията на китайските компании става "все по-сложна".

Само преди седмица FT съобщи, че страните от Европейския съюз ще натрупват стратегически полезни изкопаеми поради нарастващите опасения за уязвимостта на блока. Държавите от ЕС се готвят да придобият редки метали и постоянни магнити, които са ключово необходими за енергийните и отбранителните системи.

Русия пък вчера обяви, че САЩ са закупили циркониева руда и концентрати на стойност  един милион долара, което е най-високата покупка от началото на 2002 г. Редовният износ на метали от Русия за САЩ спря малко след началото на войната в Украйна. Освен от Русия, Америка купи цирконий и от други страни - от Австралия, за десет милиона долара, от Южна Африка, за 892 хиляди, от Малайзия, за 120 хиляди, както и от Канада, за 29 хиляди долара.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай