ЕК с предупреждение към България. За имотите

Какво сочи нов доклад

ЕК с предупреждение към България. За имотите | StandartNews.com

Цените на жилищата продължават да нарастват в съответствие със средния растеж на доходите. През последното десетилетие цените на жилищата в България почти се удвоиха. Това сочи Доклад за България за 2025 година на ЕК относно икономическата, бюджетната, трудовата и структурната политика на България.

Тези увеличения обаче бяха компенсирани в съответствие с нарастващите средни доходи. Независимо от това рисковете за финансовата достъпност на жилищата могат да бъдат немалки за домакинствата с по-ниски доходи. Освен това покачващите се цени и голямото търсене на жилища могат да бъдат свързани с ниското равнище на финансова грамотност в страната.

Растежът на депозитите на домакинствата остава силен. В същото време лихвените проценти по новите влогове, предлагани от най-големите банки, както и лихвените проценти за салдата по срочни влогове остават близо 0%, което контрастира с увеличението на лихвените проценти по депозитите, наблюдавано в други държави членки през периода на затягане на паричната политика на ЕЦБ.

Ипотеките продължават да нарастват на фона на много ниските лихвени проценти. Стойността на новите жилищни кредити се е увеличила с 43% през 2024 г., след като е нараснала с 20% през 2023 г. Това бе възможно с подкрепата от много ниските лихвени проценти по кредитите, тъй като банките продължават да разполагат с достатъчно евтина ликвидност от депозитите. Въпреки това както обемът на ипотеките, така и частта от населението, което има ипотека, остават много малки.

През 2024 г. българската централна банка наложи на търговските банки някои ограничения, свързани с кредитополучателите. Ограниченията изглежда се отнасят за кредитополучателите с ниски доходи и с по-голям риск, които биха били първите и най- тежко засегнатите от неблагоприятните икономически условия.

Цените на жилищата нарастват значително (през 2023 г. са се повишили с 87 % в сравнение с 2015 г.) и се смятат за леко надценени. През 2024 г. цените на жилищата показват признаци на ускоряване, като нарастват с 16,5% на годишна база през третото тримесечие на 2024 г. Смята се, че те са надценени с 10-15%, пише pariteni.bg.

През 2023 г. ипотечните кредити нараснаха с 20,5 %, като все още са на ниско равнище като наличност - 10,8 % от БВП. Освен това делът на населението с ипотека е много малък (1,8 %).

Що се отнася до финансовата стабилност, през февруари 2024 г. Европейският съвет за системен риск стигна до заключението, че пазарът на жилищни недвижими имоти в България е изложен на средни рискове и комбинацията от макропруденциални политики е само частично подходяща и отчасти достатъчна за смекчаване на положението.

Като цяло достъпността на жилищата се е подобрила на фона на силния растеж на доходите на домакинствата, но нарастващите жилищни разходи и лошите жилищни условия все още засягат домакинствата в селските райони и общностите с по-ниски доходи. Стандартизираното съотношение цена на жилище/доход непрекъснато намалява през последното десетилетие, тъй като цените на жилищата нарастват значително по-малко от доходите на домакинствата.

През 2023 г. съотношението възлиза на около 60% от дългосрочната си средна стойност. Съотношението на жилищата на глава от населението се е увеличило с почти 20% от 2015 г. насам и е най-високото в ЕС.

Пазарът на труда продължи да функционира добре, въпреки че натискът от разходите за труд беше значителен. Безработицата е на исторически ниски равнища, малко над 4 % от 2022 г. насам, в контекст на увеличаващи се дялове както на участието на работната сила, така и на заетостта. Свиването на пазара на труда, съчетано с увеличението на минималната работна заплата в началото на 2024 г., увеличи съвкупните номинални заплати много над инфлацията и над повишаването на производителността.

Въпреки това съвкупният растеж на заплатите се забави през цялата 2024 г. Преработващите предприятия оптимизираха производствените разходи, като закриха работни места, за да отговорят на значителното увеличение на заплатите в сектора. Силното вътрешно търсене доведе до засилено наемане на работна ръка и значително увеличение на заплатите в сектора на услугите. Независимо от това заплатите в ключови сектори на услугите (напр. търговията, транспорта и хотелиерството) нараснаха много по-умерено през 2024 г.  Увеличението на заплатите в публичния сектор също беше важен фактор за силната съвкупна динамика на заплатите през 2023 г. и 2024 г.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай