САЩ с 4 от 4 на световното

САЩ с 4 от 4 на световното | StandartNews.com

Наказанието на Русия в атлетиката бе използвано максимално от домакините на световното в Портланд. След първите 2 дни от шампионата САЩ дръпна в класирането с 4 титли от 4 възможни. В най-чакания финал на световното - този на 60 м при мъжете втората по сила звезда на Ямайка в спринта Асафа Пауъл се провали в опита си да спечели първото си злато от световно в зала и то с рекорд на планетата. 33-годишният атлет стигна до финал като лидер с 6,43 сек и накара всички да чакат от него титла гарнирана със световен рекорд. В решителното бягане обаче той "заспа" на старта и Тайрън Бромел (САЩ) го победи с 6,47 сек. Пауъл изостана на 0,03 сек. За Бромел титлата е първа, а за Асафа това бе първи финал в зала.

Преди 12 г. той отпадна на полуфинала на световното в Будапеща. В скока на дължина балканската перла Ивана Шпанович се виждаше за първи път световна шампионка в зала, след като водеше след 5-я опит с рекорд на Сърбия от 7,07 м. За кеф на пълната зала обаче олимпийската шампионка Бритни Рийс излетя в последния опит на 7,23 м и взе второ злато в кариерата си в зала, след това от Истанбул 2012. На гюле Томас Йолш (Нзл) взе златото с 21,78 м (№1 в света за сезона). Боб Бертемес (Люкс), който е трениран от българката Соня Илиева остана 15-и с 19,48 м. В петобоя Бриан Итън (Кан), съпруга на звездата на САЩ в многобоя Аштън Итън взе златото с най-добро постижение в света за сезона от 4881 т. Шампионката от Сопот 2012 на 60 м с препятствия Ниа Али (САЩ) дублира титлата си със силен финален спринт и 7,81 сек. Златната медалистка, но на 100 м с преп от Москва 2013 Бриана Ролинс (7,82 сек).