Пламен Стоилов, кандидат-кмет на Русе от ГЕРБ:

Дунавското крайбрежие има ключово значение за общината

Пламен Стоилов, кандидат-кмет на Русе от ГЕРБ:  | StandartNews.com

- Г-н Стоилов, какво е мястото на крайбрежието на Русе Вашата програма за управление на община Русе?
- Крайбрежната зона заема важно място в програмата за управление на община Русе, която подготвихме с екипа ми за периода 2011-2015 година.
Община Русе ще реализира по Дунавската стратегия проекти, които целят превръщането на кея в актракцион за гражданите и посетителите на града ни, както и развитие на културно-исторически туризъм. Това ще се случи като се развие потенциалът на средновековната крепост Сексагинта Приста и множеството паметници на културата от национално значение, намиращи се в региона.
Всъщност, първата крачка към пълноценното съвместно използване на потенциала на река Дунав по цялото и протежение вече е направена с договорката между премиерите на Румъния и България Емил Бок и Бойко Борисов за изготвянето на съвместен проект между двете страни за изграждане на шлюзове и водноелектрически централи по река Дунав в района на Силистра и Кълъраш.

- Кога смятате, че е възможно да започне промяната?
- Обявяването на международен конкурс за проектиране трябва да стане още през следващата година. Освен това, в правомощията на кмета на Русе трябва да бъде прехвърлено управлението на терените. Иначе няма как да се привлекат инвестиции. Нямаме претенции към собствеността на кейовите стени. Тук може да се говори и за осъществяването на проект, който предвижда „изтеглянето” на кейовата стена напред в реката, под т.нар. „дълбок път“. Това ще позволи разширяването на крайбрежната зона в този участък и ще я направи още по-атрактивна за отдих и развлечение.
Необходимо е да се формира работна група, която да започне да работи във всяко едно направление и да представи в определен срок конкретна визия за развитие на зоната.

- Имаше идея да премахване на ж.п. линията там.
- Премахването на ж. п. линията няма да бъде прецедент за страната. В Поморие и в Бургас това вече се случи или в момента е в ход. Едно такова решение ще наложи пренасочване на движението на влаковете. Ще работим за удвояване на ж. п. линията в участъка на градската зона, за поставяне на шумозаглушителни панели и пасарелки за пешеходците.
По разчетите, с които разполагаме в момента, това възлиза на около 80-100 млн. лева. За съжаление, тази идея няма да може да се реализира веднага, по обясними причини.

- Очаквате ли законодателно решение относно собствеността на терените по поречието на Дунав край Русе?
- Един от съществуващите проблеми е решен. С изменението на Закона за горите, отпадна ограничението с 200-метровата зона. Сега предстои да бъдат направени промени в Закона за водите. Заливаемите зони трябва да се предоставят за разпореждане и управление на общините и те да разработват подробни устройствени планове. Общинската администрация чрез Националното сдружение на общините и Асоциацията на Дунавските общини ще търси нормативно уреждане на застрояването в крайбрежните зони. 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай