София. Четири часа под комбинирана атака на камъни и вода оцелели пещерняците Желязко Мечков и Георги Стайчев в албанска пещера. Инцидентът станал по време на международната експедиция "Радоина 2011" от 10 септември до 2 октомври с участието на 18 българи и 7 чужденци.
Спелеолозите направили географско откритие - пещерата "Ру", в която проникнали до минус 550 м и картирали 460 м от тях. Първите 320 м представляват каскаден отвес, приблизително с височината на Айфеловата кула. Според геоложките прогнози "Ру" има поне 1350 м дълбочина, което я нарежда сред най-големите пропасти на планетата. Проучването ще продължи следващата година с национална експедиция от 20 август до 10 септември.
Мечков и Стайчев се оказали в бедствено положение на минус 370 м, когато на повърхността завалял дъжд 40 литра на кв. м. Подпочвените води се изливали като водопад над пещерняците и повличали огромни скални късове. Двамата смелчаци се изкатерили 70 м нагоре и се скрили в пукнатина от камъните, но не и от водата. "Едва не се удавихме и за късмет се разминахме със скали с размерите на телевизор", призна Желязко Мечков.
По време на експедицията "Радоина" в района на едноименния връх са маркрирани и проучени още 11 пещери. В девет от тях дъното завършва с ледена тапа или блокаж от каменни късове. Дълбочината им е от 20 до 50 м. Вземани са и биологични проби. Интерес представляват два екземпляра от вероятно нова за науката стигобионтна пиявица, открита в езерце на минус 420 м в пещерата "Ру".
"Това е най-каръшката ни експедиция, въпреки че направихме страхотни открития", коментира ръководителят Енчо Енчев. "Имахме проблеми и по черните албански пътища. Две от шестте ни коли се разваляха непрекъснато. Дано намерим сериозен спонсор, който да ни даде коли с висока проходимост за експедицията догодина. Защото сега мъкнахме на гръб тон и половина багаж до бивака. Другият вариант е да наемем хеликоптер за 800 евро на час", добави Енчев.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com