Министърът спира парите на щангите

Министърът спира парите на щангите | StandartNews.com

"Грешката е огромна", коментира министърът на спорта Красен Кралев по Дарик радио по повод скандала и уличаването в използване на допинг на 11 наши щангисти три седмици преди европейското първенство в грузинската столица Тбилиси.

„Нямаме отбор по щанги. Финансирането на федерацията по вдигане на тежести се спира до изясняване на случая", обясни министърът последствията от скандала с уговорката, че трябва да се изчака и втората проба за окончателното решение.

"Единственият въпрос по темата, който в момента няма отговор и може донякъде да предопредели степента на наказанието, е установяването на начина, по който забраненото вещество е попаднало при спортистите: дали има небрежност и чрез заблуда от страна на доставчика е вкарано то, или има умисъл - така си е решил треньорът да стимулира състезателите", коментира министърът.

Кралев каза, че ако става въпрос за небрежност, наказанията, които ще наложи международната федерация, ще са по-малки.

Запитан от какъв порядък ще бъдат наказанията на състезателите, Кралев каза, че за някои това е рецидив и ще бъдат наказани до живот, за други - до четири години, други - до две, трети - до една.

"Ако втората проба е положителна, не виждам как тези състезатели ще участват на Олимпийските игри", каза министърът.

"За пореден път имаме драматичен скандал с Федерацията по вдигане на тежести", коментира Кралев фактите по случая. В пробите на щангистите бе открито забраненото вещество станозолол. Състезателите са го приели чрез хранителна добавка, стана ясно от думите на министъра. На въпрос дали се е знаело, че веществото е било в тази добавка, той каза, че не е имало как да се знае, тъй като в описанието на добавката веществото не е присъствало.

„В капсула в една от хранителните добавки, която те ни дадоха за изследване, се откри наличието на такова вещество. То дори визуално, като отвориш капсулата, се вижда, че съставът й е различен от този на истинското лекарство", коментира министърът и допълни, че става дума за билката Бабини зъби.

„Многократно алармираме, че не може да се купуват хранителни добавки и лекарства от еднолични търговци, ЕООД и така нататък. Има си компании производители, сертифицирани и така нататък, които от години се знаят", каза той.

Министърът изрази съжаление, че във федерацията още от времето на Иван Абаджиев практиката е треньорите да решават какви добавки да се вземат, а не лекарите. „Това е втората голяма грешка, която е допусната. Няма как треньорът да има грамотност да определя какви лекарства и по каква система", обясни Кралев, като допълни, че лекарите се занимават само с контузиите на състезателите и нямат достъп до медикаментите, които те вземат. Изборът на доставчик е направен от ръководството на федерацията и от треньора. "Основно от треньора, без това да касае медицинския екип", подчерта Кралев.

Доказано е, че в съответната партида от хранителната добавка е добавен станозололът за по-голям ефект. Сезиран е главният прокурор, за да се установи дали доставчикът наистина произвежда замърсени хранителни добавки и къде отиват те, каза още Кралев. Замърсена хранителна добавка е такава, в която извън описаната рецептура има и забранени вещества.

ММС ще се бори с допинга

Междувременно Министерството на младежта и спорта разпространи официална позиция по случая. 

Публикуваме пълния текст на позицията на ММС:

Министерството на младежта и спорта остро осъжда поредния допинг скандал в българските щанги. Недопустимо е по такъв начин да се руши имиджът на България! Още повече, че това е рецидив за тази федерация. Скандалът е тежък и огромен! И ние гарантираме, че всички виновни ще понесат своята отговорност.

След като бе уведомен за 11-те положителни допинг проби, министър Красен Кралев разпореди експресна проверка по случая. От Българска федерация вдигане на щанги на Българската допинг лабратория бяха предоставени всички медикаменти и хранителни добавки, които използват състезателите. Първичният анализ показва, че в една от добавките е открито наличието на забраненото вещество станозолол.

След излизане на резултатите министър Кралев повика в кабинета си председателя на федерацията Неделчо Колев, генералния секретар Борислав Гидиков, старши треньора на националния отбор Иван Иванов и лекаря на тима Иван Иванов. Тяхното обяснение също беше, че препаратът е взет чрез хранителна добавка.

От БФВЩ в ММС е входиран и официален сигнал, в който те обясняват своята позиция по случая. В следствие на него е сезиран главният прокурор, за да се установи дали наистина виновен за скандала е доставчикът на хранителни добавки.
Независимо от резултата от проверката, Министерство на младежта и спорта заявява категоричната си позиция, че е задължение на федерацията да контролира медикаментите и добавките, които се дават на състезателите. И е недопустимо една и съща грешка да се допуска многократно! Виновните трябва да бъдат наказани и ще бъдат наказани! Наказание ще има, не може да има колебание по въпроса. Размерът на санкцията зависи от това дали спортистите съзнателно са взимали веществото или не са знаели за наличието на станозолол в добавките.

Основен приоритет на ММС е получаването на международна акредитация на Българската допинг лаборатоия. Както е известно, тя вече има национален лиценз, който позволи да се предприемат действия по изследване на препаратите, които използват състезателите по вдигане на щанги.

Министерство на младежта и спорта отдавна алармира, че трябва да се внимава с хранителните добавки, които за съжаление, се намират свободно на пазара и се взимат от млади хора. За да се регламентира използването на забранени вещества във фитнес центровете ММС и Националният антидопингов център подготвят Национална стратегия за борба с допинга в спорта. Колкото по-бързо бъде приет този документ, толкова по-бързо ще се създадат правила, които да регламентират свободното предлагане на хранителни добавки с нерегламентиран състав.

В заключение, Министерството на младежта и спорта заявява категоричната си позиция да се бори с допинга в спорта и за решаване на проблема със свободното използване на хранителни добавки, които съдържат вредни за здравето субстанции.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай