Катастрофа в спешната помощ

Уж е приоритет за всеки министър, но изглежда обречена
Правителства и здравни министри се менят, а спешната помощ остава "в блатото" на безпаричие, агресия и дефицит на кадри. Има ли светлина в тунела? Пред "Стандарт" отговаря Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на спешните медици.
Спешната медицинска помощ е любим приоритет на всеки нов здравен министър. Въпреки това тя се приближава към своя логичен край заради липса на визия и конкретни действия за разрешаване на кадровия дефицит, хаоса в работата, саморазправата с екипите, липсата на перспективи и достойно заплащане. Кабинетът на министър Таня Андреева също създаде концепция за развитието на сектора до 2020 г., но и този проект няма да реши проблемите. Съществуват сериозни различия във визията на експертите в МЗ, националният консултант по спешна медицина, научното дружество по спешна медицина и на хората, работещи в спешна помощ. Те проличават в анализа на финансовата и времева рамка за реализацията на концепцията. В проекта е предвидено до края на 2014 г. да се слеят 34 спешни приемни отделения и 171 филиала по спешна помощ в единна структура, финансирана от държавата. За тази цел са предвидени 35 млн. лв. от бюджета. В същото време директорът на УМБАЛСМ "Пирогов" иска 50 млн. лв. допълнително от държавата за болницата, а проектът за концепция предвижда усвояване на общо 100 млн. лв. от оперативна програма "Региони в растеж" за изграждане и оборудване на спешни болнични комплекси в 27 болници в страната.
При такова жалко финансиране
сливането на спешните отделения и ЦСМП е обречено на провал. Спешните медици не желаят подобна промяна, защото тя би засилила кадровия дефицит и би затруднила обслужването на спешния пациент.
Ние настояваме за нормативни промени, триажиране на спешността, алгоритми за работа, безопасни и сигурни условия на труд и достойно заплащане и перспективи за повишаване на квалификацията. В проекта за концепция се предвиждат нормативни промени до края на юли, но това няма как да се случи поради факта, че министърът на здравеопазването е в оставка. Научното дружество по спешна медицина не възнамерява да създава протоколи за триаж на спешния пациент и алгоритми за поведение. Независимо от растящата агресия в концепцията се предвижда въвеждане на радиостанции ТЕТРА едва през 2015 г. А те биха подобрили и обединили комуникациите между всички служби за спешно реагиране и биха обезопасили екипите с паник-бутони. Наредбата за специализации на лекари не е променена и все още никой лекар в ЦСМП не може да започне специализация, докато работи в системата.
Професията "лекарски асистент" така и не бе утвърдена
а нормативната уредба и общонационалните образователни изисквания за обучението на парамедици и лекарски асистенти не са приети.
И така, в навечерието на служебно правителство спешната помощ у нас е все така хаотична, обезкръвена откъм кадри, изложена на непрекъсната агресия и критики от недоволни пациенти. Все още не знаем дали проектът за концепция за развитие на спешната помощ у нас ще се реализира, но със сигурност знаем какви ще са последствията за нас - катастрофални - и в двата случая.
Проговори близка приятелка на българските шпиони в Ан...
Политоложка разгада защо ГЕРБ са издигнали Хекимян
Знаков руски олигарх с разкритие за икономиката на ст...
Радев посече управляващите за изгонените руски агенти
Журналист разкри какво са вършили българите шпиони на...
Агенцията по храните оспори изследване за фалшиви сир...
Kaufland за поредна година е лидер сред работодателит...