Хляб или смърт

"Концесионерът на "Ораново" е действал незаконно, ще предприема действия за спиране на добивната дейност", каза от трибуната на Народното събрание министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. И добави, че мината ще продължи да работи само, ако сме напълно убедени, че сигурността на хората е гарантирана.
В България винаги става така. Трябваше да загинат 7 деца в дискотека "Индиго", за да се въведе някакъв контрол в този вид увеселителни заведения. Трябваше 9 души да изгорят като факли във влака София - Силистра, за да направи БДЖ пълна ревизия на състоянието на спалните си вагони. Неизправен автобус край Ямбол трябваше да погребе 17 души, за да започнат масови проверки на рейсовете. Още такива
кървави примери - колкото щеш
В случая обаче нещата са още по-драматични. Защото става въпрос за катастрофа, която е можело да бъде предотвратена. Фактите са неумолими - мината убиец е подлежала на укрепване. И до края на юли в нея не трябвало да се работи. Още повече, че това е трета драма само за последните 6 г., завършила със смъртни случаи - общо 8.
Алтернативата "хляб или смърт" е недопустима, метафорично се изрази министър Стойнев. В тази перифраза на лозунга на нашите славни комити се крие първопричината за подобни трагедии, случващите се непрекъснато в българската индустрия, транспорт и строителство. Защото за много селища и дори цели райони има почти един-единствен поминък - мината. Или някакво друго тежко, мръсно, рисково производство. А това изкушава и държавни институции, и концесионери да си затварят очите и за най-въпиющите нарушения на безопасността на труда. И дори пред нарастващата с всеки изминал ден възможност за авария, какъвто е случаят с "Ораново".
Където се умира лесно
Сега, разбира се, концесията ще бъде отнета. Падна и първата глава в държавната администрация - шефът на дирекция "Природни ресурси и концесии" Аксения Велева. Дори не е изключено управителят на мината Валери Манов да застане пред Темида. Ще започнат масови инспекции в сектора и бурни дебати в парламента - или най-малкото в съответната парламентарна комисия - относно нужните поправки в законодателството. Но нищо няма да върне живота на четиримата миньори.
Че държавата не е в час, не е. Потвърждава го дори фактът, че за цялата минна промишленост в страната има само една аварийно-спасителна група. Че концесионерите гледат преди всичко печалбите си, е ясно и на децата
Къде обаче гледат синдикатите?
Един популярен английски политически афоризъм гласи, че има три институции, които са особено труден партньор за всяко правителство на Нейно величество - Гвардейската бригада, "Банк ъф Ингланд" и Националният профсъюз на миньорите. Очевидно обаче нашите синдикални босове се сещат за членската си маса само, когато трябва да я отчетат, за да си гарантират участието в тристранката...
Така че - засега на влизащите в мините остава единствено да се уповават на стоящия над входовете на галериите надпис: "Бог на помощ".
Братът на липсващия Емил разкри нови потресаващи факт...
Радев реагирал мълниеносно на трагедията. Думи на тур...
Наш сеизмолог попари надеждите за предсказване на зем...
Голяма изненада от Зеленски, в какво се замеси Брюксе...
Сънародник остава в неизвестност в Турция, търсенето...
Кабинетът решава как ще укротява ръста на цените
Байдън се притече на помощ на Ердоган. Какво обеща?