Ирина Репуц: Социалният бизнес на Марешки е християндемокрация!

Водач на листата на Патриотичната коалиция ВОЛЯ и НФСБ в Кърджали е Ирина Абаджиева – Репуц. Тя е родена през 1972 г. Завършва право в СУ „Св. Климент Охридски”, адвокат е от 1998 г. Специализира в Страсбургския университет „Роберт Шуман”. Учредител на Инициативен родителски комитет и председател на Християндемократическата партия в България от 2013 г. Омъжена, с 5 деца. Най-голямата й дъщеря е на 25 години, докторант по медицина в Дюселдорф, втората учи право, а най-малката е на 3 години. Семейството има и 2 момчета в училищна възраст. Ирина Абаджиева е внучка на легендарния кмет на Кърджали Петко Калчев. Като градоначалник той успява за 15 години да превърне малкото погранично селище в модерен град с театър, стадион, хотел, осветление, канализация, красиви паркове, нови училища и т.н. По негово време започва изграждането на Водното огледало – проект, който трябва да превърне коритото на река Арда в красив оазис с много зеленина и атракции.
Г-жо Абаджиева, какво Ви мотивира да приемете номинацията на Патриотичната коалиция ВОЛЯ И НФСБ?
На първо място идеите и ценностите, които тя отстоява. За мен е чест и отговорност да оглавя листата на Патриотичната коалиция в Кърджали, но и изключително вълнуващо да продължа делото на моя дядо в града, в който името му няма да бъде забравено. Християндемократите в България подкрепят напълно основните точки от програмата на коалицията - справедливи цени на горивата, увеличение на всички пенсии, безплатни лекарства за децата до 18 год. възраст, които ходят на училище, и за пенсионери над 65 години. За мен социално ориентираният бизнес на Веселин Марешки е християндемокрация в действие. С чиста съвест се присъединявам към програмата му, защото към неговото име няма прякор, няма прозвище, бизнесът му е ясен, произходът на средствата също, неговото поведение като човек с капитал е социално-отговорно и в политиката продължава да бъде такова. Нашето мото гласи, че „доброто е възможно”, а той го доказва от 30 години. В България има много хора с финансови възможности, но когато се вгледаме в произхода на техните капитали, възникват въпроси. Щастието и благоденствието на населението са фундаментални ценности на християндемократите, но такива са отговорността на политика и на всеки човек пред Бога, уважение към личността и просперитета на нацията чрез просвета. Ако всички български политици ги имаха, България щеше да е друга.
Кои са големите проблеми на страната ни?
Демографската криза, липсата на сигурност и предвидимост в инвестициите, опасността средния и дребния бизнес да изчезнат, липсата на социална система, гарантираща поне екзистенц минимума на част от населението ни, разрухата в образованието, липсата на доболнична грижа, превенция на здравеопазването. Профилактиката минава през социални пакети и осигурителната грижата трябва да е въпрос на държавна политика и държавническо мислене. При тежката демографска картина със застаряващо население липсата им излиза по-скъпо за държавата и по-неефективно за хората. Имаме здравна система, но нямаме това, което се нарича се казва „здраве–опазване”. Днес много възрастни хора са в унизително положение. Имено затова настояваме за безплатни лекарства за всички над 65 години.
Споменахте разрухата в образованието.
Една национално-отговорна патриотична коалиция трябва да се занимава основно с образованието и здравеопазването и най-вече бъдещето, което ние създаваме днес с отглеждане и възпитание на следващото поколение българи. Възнаграждението на българския учител трябва да е съизмеримо с това на депутата, защото ако единият решава настоящето, другият определя бъдещето. Имахме хубави неща в образователната система, които разрушихме лекомислено. Затова се стигна до огромния процент неграмотни ученици. Представете си един неграмотен как прочита името и номера на партията или името на кандидата, ако упражнява преференциален вот. Това е сериозен проблем – подмяната на вота на българския избирател с купен такъв, това е практически недействителен вот. От последното преброяване знаем, че между 600 и 800 хиляди избиратели вече не съществуват, но избирателните списъци не се актуализират, което поражда недоверието българските граждани към изборния процес и затова гласуват едва половината. Ако гласуваха всички, политическият облик на страната щеше да коренно различен.
Като майка на 5 деца как гледате на разпространението на джендър-идеологията?
Налагането на ценности, различни от традиционните, са абсолютно ненужни крайно либерални уклони. Не разбирам какъв е техния смисъл, цел и защо са важни. Традиционното семейство е основна клетка на българското общество. Децата не трябва да бъдат обърквани в своята сексуална определеност, още повече в една възраст, когато нямат завършени възприятия за себе си. За мен като юрист е странно и защо се забрави понятието „естествени права на човека”, тези, с които сме биологически предопределени. Ние не можем да променим своята биология въз основа на някакъв закон, политически или социален етикет, а и не е необходимо. Никой не е отнел правата на хората с различна ориентация, нито е ограничил свободите им, но тази тяхна свобода не може да се налага като правило. Това, че има мъж и жена е биологичен закон и факт, който няма как да бъде променен. Естественото право води до естествените роли на бащата и майката в едно семейство. Не трябва никога да отнемем на децата думичката „мамо”!
Преди години вие предложихте при избора на Висш съдебен съвет да отпаднат политическите квоти.
Лансирах тази идея през 2011-а година. Няма как един съд да се бори с корупцията, картелите и политиците, ако е зависим от тях. От ВСС зависи назначението, развитието и уволнението на всеки един съдия. Прочутата реформа на Кьовеши в Румъния е именно това – изваждането на политическата квота. Тя самата ми го потвърди в разговор при посещението й в София две години по-късно на среща с адвокатската колегия. У нас няма подобно развитие.
Вие трябва да мобилизирате патриотичния вот в един регион, известен като бастион на ДПС. Какво е за вас родолюбието?
Отправната точка да мобилизираш духа на една нация, действие, което започва с нейното осъзнаване, с възраждането на историческата памет и връщане националното й достойнство. Ако нещо ме вдъхновява да се занимавам с политика - въпреки че имам 5 деца и адвокатска професия, която обичам, това е примерът, оставен от моя дядо Петко Калчев. Той показва как е възможно от един западнал, изоставен и забравен от всички град за няколко години да се превърне в град с прекрасни условия за живот и развитие на културата и образованието. Населението се увеличава 3 пъти за 9 години. Затова си мисля какво бихме могли да направим от България ако положим същите усилия и съвест. Именно това е родолюбие. Ако искаме да върнем българите в България, ние трябва вдигнем нивото на образованието. Младите хора могат да бъдат привлечени с две неща – добро образование за децата им и добро здравеопазване. Убедена съм, ако българите в чужбина могат да получат за потомците си едно добро, престижно, адекватно образование, те ще си дойдат. Искаме безплатно здравеопазване за българчетата, които стават все по-малко. Ето защо призовавам всички жени в България – гласувайте ни задачи с номер 24 в името на бъдещето на децата, на нацията, на държавата!
Всички новини от категория Парламентарни избори 2021.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com
Нова заплаха. 15 милиона души на косъм
Чудо! Кокошки снасят зелени яйца
Голяма новина за Християн Пендиков
Помните ли Вальо Топлото? За него всичко се промени
Ужасът в Турция! Втори българин в неизвестност
Една година война. Русия планира нещо зловещо
Трагедия без край! Звездна двойка под руините