Чакат богата реколта заради времето

Чакат богата реколта заради времето | StandartNews.com

Добрич. Годината е благоприятна за развитието на есенните посеви и ще бъде добра за земеделците, прогнозира професор Николай Ценов, селекционер по пшеницата в Добруджански земеделски институт край Генерал Тошево. 

"Искам да успокоя земеделските производители, че няма от какво да се притесняват. Има достатъчни запаси от влага и зимната обстановка е нормална като метеорологичнти условия", каза проф. Ценов. Той заяви, че в макроикономически план през стопанската 2013-2014 г. има два големи фактора, които ще оказжат влияние. "Две от държавите, които са основни износители на зърно, ще имат по-малки реколти с по няколко милиона тона. Това са Австралия и Канада. В Австралия се редуват наводнения и суши. В Аржентина пък не могат да приберат реколтата от много валежи – вече трети месец вали непрекъснато. Американците са извадили запаси от 2 милиона тона и  вместо 29 ще изнесат 31 милиона тона. Това няма да компенсира, защото в Русия и Украйна ситуацията е сериозна. В Русия се повтаря историята от 2011 г. срещу 2012 г. – късни посеви с големи суши. Посевите в голяма част от Русия, на практика, са във фаза поникване и втори-трети лист. Очакват се в житницата на Русия между 15 и 20 на сто измръзване на посевите. Но, това са неща, които все още са в прогнозни рамки, уточнява специалистът по зърното.

Проф. Ценов заяви, че през миналата година институтът е произвел и сертифицирал нови сортове пшеница - Пчелина, Косара, ГТП Рада и ГТП Тина. Три от пшениците са влезли в сортоподдържане. Всички нови сортове са студоустойчиви. "Последните няколко сорта са с по-добра студоустойчивост и сухоустойчивост. Добивът, ако е в резултат на устойчивост на стрес ще е по-постоянен през годините. Ако пшеницата е по-адаптивна, ще дава по-постоянни добиви – няма да се променя от 500 до 900 кг/дка, според условията. Има постигнато ниво на продуктивност, което запазваме. Опитваме се да го увеличим, което е доста трудно, защото по цял свят е достигнато едно плато, което кара хората да смятат, че не чрез генетика може да се увеличи продуктивността, а чрез увеличаване на стресоустойчивостта. А стресоустойчовостта, дори при същото ниво на продуктивност, ще даде 5-10 процента прибавка, заради аномалиите", казва селекционерът.


В световен мащаб като най-добър сорт пшеница специалистът отпределя Бизоста 1, който по думите му е уникален заради адаптивността си – създаден на едно място, при едни условия, но преместен на друго място дава много добър резултат. Бизоста 1 е създаден от три образеца – аржентински, руски и немски, като обединява генетика на три страни. "Бизоста 1 е сорт, който е в основата и на много сортове  на Добруджанския земеделски институт", добавя проф. Ценов. Селекционерът препоръчва на земеделците да разнообразяват сортовете, които отглеждат, защото така могат да намалят загубите си.

  

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Рени
Коментирай