Земята поевтиня до 35% за година

Земята поевтиня до 35% за година | StandartNews.com

Ниските цени на агропродукцията и бавенето на парите от ЕС сриват пазара
Най-обезценени са нивите в Югозападна България

Цената на земеделските земи върви стремглаво надолу. Най-бързо се обезценяват нивите в Южна България, сочат последните данни на Националния статистически институт. В югозападния район на страната парцелите са изгубили до 35% от стойността си през 2013 г. Очакванията са окончателните данни за 2014 г. да потвърдят тенденцията за спад на цените. Сделките в югозападната част на страната през 2013 г. са се сключвали средно за 301 лв. на декар при 463 лв. година по-рано. Декар в централната част на Южна България пък преди година се е продавал средно за 357 лв., което е с около 10 лв. по-малко в сравнение с 2012 г. По-евтини вече са нивите и в Североизточна България, където парцелите бяха най-търсени и съответно най-скъпи, показват данните на националната статистика. С близо 9 на сто са поевтинели постоянно затревените площи в цялата страна, отчитат още от НСИ.

Ниските изкупни цени на земеделската продукция и калкулираните от стопаните загуби са причина за намалелия интерес към нивите, а оттам и за по-ниските цени, коментира Силвия Тодорова, представител на агенция, която се занимава с изкупуване на ниви. Според нея в момента сделки се сключват и на цени под 300 лв. за декар, като става дума за добре уредени парцели с достъп до напояване и добри пътища. За малките ниви, които не предлагат възможност за напояване и са със затруднен достъп в по-слабо атрактивни землища, цените дори падат до около 200 лв., коментира Тодорова. Животновъдите са в най-тежко положение, затова не е чудно, че цените на ливадите и пасищата падат в цялата страна, допълва тя. Земеделци признават, че нямат свободен ресурс да купуват земя, а и парцелите, които са останали на пазара, в голямата си част са дребни, откъснати от основните им масиви и не са атрактивни. Надеждата на фермерите, че ще могат да компенсират сериозния проблем с ниските цени и слаба реколта с европари от новия програмен период, също се оказа напразна. Сумата от над 2 млрд. евро, която ще се разпределя до 2020 г., закъсня значително въпреки обещанията, че първите средства по Програмата за развитие на селските райони може да започнат да се разпределят още през май тази година. Оказа се обаче, че Брюксел има сериозни забележки към текстовете на новата ПРСР, представени от страната ни. Затова сега те ще трябва да се пренаписват, а стартът на самата програма се отлага засега неясно докога. Липсата на европодкрепа за фермерите, както и спорният начин на разпределение на държавното подпомагане в сектора правят основните клиенти за покупка на ниви пасивни, а оттам и цените на земеделските имоти или се задържат, или вървят надолу, казват специалистите.

Овощни градини на безценица

Обяви за продажба на овощни градини на безценица заливат най-популярните сайтове за имоти у нас. Голяма част от имотите се намират в южната част на България. Мощните градушки, които удариха страната, руското ембарго и натрупаните загуби от предходни години са причина собствениците да искат да се разделят с тях, при това евтино, коментират брокери. Повечето от стопаните продават имотите, защото парите им трябват, за да покрият кредит. Още в началото на лятото Цветан Цеков, председател на експертния съвет по плодове и зеленчуци към Асоциацията на земеделските производители в България, прогнозира, че може да има фалити на овощари. Според него най-голям риск има за дребните стопани. Интерес към техните ниви и овощни градини едва ли ще има, защото те са малки и нерентабилни, ако стопаните фалират, земите им ще запустеят, каза Цеков.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай