София. Притеснява ме, че лекарите и медицинските сестри напускат България. Те са трайно демотивирани, а големият проблем е, че трудно достигат до високото ниво на изява, призна във "Факторът Кошлуков" по ТВ7 министърът на здравеопазването Стефан Константинов.
Лекарите учат 6 години, после специализират още четири, ако изобщо специализират, защото достъпът е труден. Начинът, по който се формират заплатите, е дълбоко сбъркан. Държат ги на унизително ниски основни заплати. Променяме всичко това, декларира министърът. От тази година ще се специализира по-лесно, за дефицитните специалности са предвидени значителни финансови стимули.
Д-р Константинов призна и за проблемите в спешната помощ – квалификацията на служителите и възнагражденията им. Можем да ги решим, като спешните центрове станат част от болниците, колегите да са част от един екип и да проследяват какво се случва с пациента, след като бъде свален от линейката. Това няма да намали заплатите, но ще премахне дублиращата администрация. Филиалите на спешните центрове ще продължат да си функционират, успокои той.
По отношение на драстичните случаи на лекарски грешки от тази година здравният министър каза, че и в инвазивната кардиохирургия, и в гинекологията вече работят електронни регистри, в които лекарите вписват всяко свое действие. Така, когато някой ми се обади, аз мога веднага да видя на момента какво се е случило, коментира Константинов и добави, че напредващото електронно здравеопазване дава по-добри възможности за контрол. Във връзка с това той спомена и камерите в болниците, за които беше категоричен, че пазят пациента. А добрият лекар, който си върши работата, не се притеснява от контрол, категоричен беше той.
Д-р Константинов каза, че е доволен от бюджета за здравеопазване за 2012 г., предвид условията, в които се намира държавата. Секторът получава 3,250 млрд. лева.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com