Държавата анатемоса зеленото ни сирене, като не разреши с него да се прави бизнес. Уникалният продукт обаче ще бъде представено на станалия вече традиционен "Гурме салон" в началото на декември в София. По време на изложението ще си дадат среща производители и търговци на висококачествени храни и напитки. Към тях ще се присъединят и почитателите на гурмето и изискания вкус. Шеф-готвачи от топниво ще демонстрират своите уникални умения и ще представят иновациите си.
Невероятно, но факт! След Франция и Испания България е третата страна в Европа, където по естествен път се получава плесенно сирене от типа рокфор. Продуктът се произвежда само в домашни условия и не можете да си го купите от магазин, защото не е сертифициран. Причината - хората искат да си го правят не в модерно обзаведени мандри, а в домашни условия както едно време. Което пък затруднява регистрирането му, признават запознати.
Магията на правенето на зеленото сирене се крие единствено в Тетевенския Балкан, където вирее въпросната плесен. БГ рокфорът обаче е уникален и с друго. Характерно за него е, че плесента сама се заражда и я има само в района на село Черни Вит. Може да се приготвя
от овче, козе и краве мляко
разказа за "Стандарт" Валери Нешов. Той се е отдал на идеята да издирва традиционни български производители и прави всичко възможно за съхранение на родното производство. Така се натъкнал на кмета на село Черни Вит Цветан Димитров. Той пък е един от малкото, които произвеждат въпросното зелено сирене.
По думите на Димитров влажността и специфичният мек климат по поречието на планинската река са условията, без които узрелият продукт не би могъл да се покрие с плесенните гъби и да добие неповторимия си вкус. "Тази дива рокфорова плесен вирее само там. Как се прави - млякото - непастьоризирано козе или овче - се слага в дървени качета. И
когато дървото изпие саламурата
сиренето започва да позеленява отгоре. Това е дълъг процес, който е неконтролируем", разказва Валери Нешов. Позеленяването се появява най-често на 15-ия ден, когато продуктът е без саламура, обяснява още той. Самият процес пък може да продължи 4-5 месеца. Цветът на плесента от Тетевенско е сивозеленикава. "Аз съм професионален готвач и според мен у нас и на Балканския полуостров трябва да уважаваме традициите си", казва Нешов.
Зеленото сирене може и да е вредно. Има такива партиди, които не се сертифицират от лабораториите, тъй като в тях започват да се развиват опасни плесени. И то добива кафеникав цвят. Големите температурни разлики между дневната и нощната температура също се определят от специалистите като важна среда за създаване на зеленото покритие върху млечните продукти.
От значение е и качеството на млякото, казват специалистите от Черни Вит. Там се
отглеждат основно тетевенска овца
аборигенен вид. В селото са запазени под 10 хиляди броя. Стадата пък били смесени с каракачанската овца. Белтъчният състав на млякото, от което се произвежда зеленото сирене, е различен в сравнение с други райони на страната, твърдят местните хора.
Японците проявяват интерес към уникалния ни продукт, защото смятат, че България и Балканите са играли важна роля в разпространението на знанието за правенето на сирене. Според тях това е интересно като начин на култивиране на традициите. За съжаление тези сирена не са се развили като продукт. И досега не са били обект на търговия.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com