В Шенген се влиза с 50 км/ч

Селото има 600 жители, един магазин и 9 евтини бензиностанции

В Шенген се влиза с 50 км/ч | StandartNews.com

Пътят до Шенген не е толкова трънлив. Пътуването до най-известното село в Люксембург не изисква толкова усилия и търпение каквито са нужни на една държава, за да стане част от пространството без граничен контрол, приело името му. От гарата в Люксембург до Шенген се стига за 2 евро и с два автобуса, като 30-километровото разстояние се взема за 50 минути.

Шенген със сигурност не е това, което всички очакват. Световната му слава, дошла след като на 14 юни 1985 г. е подписано споразумението за махане на бариерите на вътрешните граници и за единна визова система (на борда на кораба "Принцеса Мария-Астрид" във водите на река Мозел на границата между Люксембург, Германия и Франция) не е променила облика на китното селце. Събитието обаче се е отразило на ежедневието на местните, за повечето от които понятието граници съвсем е загубило смисъл.
"Известни сме много. Всеки ден ме заговаря някой новопристигнал, чието първо впечатление, че селото ни е много малко", казва с усмивка Ернест Льожил. "Няма ден, в който да не обяснявам как се стига до замъка, въпреки че вероятността да се загубиш тук е минимална добавя на свой ред млада жена, която се занимава с градината си.

Подобно на целия Люксембург, и Шенген е мултикултурен. 600 души живеят в популярното село, като половината са чужденци. Най-много са португалците. Регистрирани българи няма. Липсват и предразсъдъците спрямо нашенците. "Нямам нищо против, ако българи се заселят тук. Да заповядат! Ще ги приемем така, както се приели и всички останали", признава Ернест Льожил. Мъжът признава, че чужденците имат голяма заслуга за благоденствието на страната му.
Шенген наистина е мястото, където човек може да осъзнае преимуществото от липса на граници. Селото се намира на километър от Германия и на два - от Франция, като за да отидеш до германското село Перл, трябва само да се мине моста над Мозел. В Шенген пък се влиза с 50 км/ч - толкова е ограничението на скоростта.

"Пазарувам в Германия. Хем си правя разходка, хем ми излиза по-евтино", признава възрастна жена. "Тук имаме само един магазин, който никак не е евтин. В Германия е изгодно заради големите вериги", добавя тя, уточнявайки, че не е единствената, която предпочита покупките в Германия. Местната власт обаче не одобрява практиката с аргумента, че е редно с високите си доходи люксембургците да стимулират националната икономика. Иначе общината няма нищо против германците и французите да харчат парите си в Шенген. Макар че в селото има един магазин, една бирария и две кафенета, бензиностанциите са девет. Това обяснява и големия трафик, тъй като с удоволствие германци и французи пълнят резервоарите си с дизел срещу 1,21 евро и бензин за 1,30 евро.

Гордостта на шенгенци обаче не са цените на бензина, а местното вино. Освен това с охота всеки от тях ще ви упъти към замъка, който в момента е хотел и европейската променада. Там се намира и Европейският музей, където, без да се плаща вход, може да се получи всякаква информация за Шенгенското пространство, като има и брошура на български.
Макар че страната ни все още не е част от шенгенската зона, в музея има изложени бг митничарска шапка и паспорт, информация за страната ни също е достъпна. "Имали сме много български посетители", признават служителите. И макар че в музея са доста добре информирани за развитието Шенгенското пространство, не се наемат да правят прогнози за членството ни в него. "Не мога да прогнозирам кога България ще влезе в Шенген. Това не зависи нито от мен, нито пък от вас. Помня, че г-н Барозу каза, че ще се присъедините към споразумението през 2011-а, но и до ден днешен това не се е случило.

Очевидно ви предстои чакане, казва служителката. И докато България незнайно докога ще стои в шенгенската чакалня, то в селото никой няма да кара българите да чакат за каквото и да било. "Магазинът ми е отворен всеки ден, работното време е на вратата. Българите на всяка цена трябва да опитат нашето вино", уверява продавачката. "Заповядайте, винаги ще намерим свободна маса", приканва на свой ред барманката в "по-вървежното" кафене "Ше Одил". "Посрещала съм българи. Приятни хора сте, помня много добре", добавя тя. Така че, ако България има проблем с Шенген, то Шенген проблем с българите няма.

Синоним сме на свободата

Шегуваме се, че стигнахме по слава Витлеем, казва кметът Хоман Бен

- Г-н кмете, дойдох да проверя дали Шенген има нещо против българите..

- Всички са добре дошли в Шенген. Що се отнася до Шенгенското пространство обаче, страните трябва да изпълнят определени критерии, за да станат негови членове. Нашата община не е поставила тези условия и не сме ние, които можем да преценим кой трябва да влезе. Шенген е горд, че е люлка на споразумението и на Европа без граници и ние, неговите жители, сме гостоприемни хора. При нас идват много посетители от различни държави. Нашето село е известно по цял свят заради шенгенската виза. Азиатците, които имат нужда от подобна виза, идват специално тук, за да видят какво всъщност е Шенген.

- Значи, ако зависи от вас, бихте направили всичко възможно България да влезе в Шенгенското пространство?

- Община Шенген е отворена за по-нататъшното разширяване на пространството, но решението за това не зависи от нас. Нашето населено място стана известно благодарение на това споразумение. Твърде вероятно е един ден границите напълно да изчезнат и да заживеем в обединен свят. Шенген няма да се обяви против свят без граници.

- Радвате ли се на много туристи заради Шенгенското споразумение?

- Между 30 000 и 40 000 туристи идват всяка година, за да видят мястото, където е подписано прословутото споразумение. За страните от Източна Европа Шенген се превърна в синоним на свобода, тъй като отпадането на границите даде нови възможности.

- Вероятно сте ставали свидетели и на забавни истории...

- Доста често надценяват Шенген. Хората си мислят, че това е град, а всъщност ние сме едно малко село. Често при посещение на официални делегации ми се обаждат и ми казват "Сега влизаме в Шенген, след колко време ще сме в центъра?" "Та вие вече сте в центъра". Често се шегуваме, като си задаваме въпроса: "Кое е най-известното село в света

- Витлеем или Шенген?". Шенгенци обаче с удоволствие можем да се задоволим и с второто място.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай