Учени направиха революционно откритие, което доказва, че вероятността да имате момче или момиче в много случаи е далеч от 50%, предсказани от теорията на вероятностите.
Те са установили, че полът на детето не е въпрос само на математическата случайност, а зависи от редица биологични и генетични фактори.
Американски молекулярни биолози и епидемиолози, водени от професора от Харвардския университет Хорхе Чаваро изучават с години данните, събрани като част от два големи американски проекта, насочени към цялостно наблюдение на здравето на няколкостотин хиляди медицински работници в САЩ.
Резултатите от изследването им е публикувано в списание Science Advances.
Традиционно се смята, че детето при зачеването става или момче, или момиче със строга вероятност от 50 %, което се дължи на факта, че или мъжката Y хромозома, или женската Х хромозома присъстват в зародишните клетки на мъжете.
Открихме, че вероятността за зачеване на момче или момиче е уникална за всяко семейство, което е свързано както с възрастта на жената, така и с наличието на точкови мутации в определени гени, пишат изследователите.
Те са доказали, че при жени над 29 годишна възраст е по-голяма вероятността да раждат деца от един и същ пол в сравнение с заченалите момичета в по-ранна възраст.
Също така учените са категорични, че ако имате над 2 деца, огромна е вероятността следващите да са от един и същи пол.
Нещо повече - страничните фактори, включително кръвна група, етническа принадлежност и индекс на телесна маса, не влияят значително за пола на детето.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com