Три екипа отличени за изобретатели на 2016

Три екипа отличени за изобретатели на 2016 | StandartNews.com

Щам за гъба антипаразит, система за фотоволтаици и пробивно устройство с награди

„Ел стомана" и „Атра Експорт" признати за иновативни фирми на годината

За пета поредна година Патентното ведомство и Съюзът на изобретателите в България връчиха наградите „Изобретател на годината" и „Иновативна фирма на годината".

"Ако се опитаме да погледнем в исторически аспект, не можем да не отбележим, че българските изобретатели промениха света. Може би не е необходимо да казвам кой е Джон Атанасов, Асен Йорданов, кой измисли ербега, атоматичната скоростна кутия, защитата на банковите карти. Те са доказателство, че българският изобретателски дух съществува и е жив", заяви председателят на Патентното ведомство Петко Николов. Той съобщи, че с вицепрезидента на Европейското патентно ведомство Желко Топич са се срещнали с министъра на икономиката Божидар Лукарски. "Ще работим изключително в тази насока, така че да сме пълноправен член на европейското патентно семейство", каза още Николов. "За мен е изключителна чест да участвам в тази церемония. Тя е великолепен начин да бъде разкрита огромната стойност на човешката изобретателност. Новите технологии променят живота изключително бързо и интензивно", каза пък Топич. Той подчерта, че патентите са важен икономически инструмент и Европа трябва да работи в тази насока, за да запази глобалната си конкурентоспособност.

„Знам колко усилия, труд, енергия и знания са необходими на номинираните, за да бъдат сред нас. Патентите трябва да влязат в българската и европейската икономика. В Министерството на икономиката изключителен приоритет са иновациите, базирани на знания. В новия програмен период за 2014- 2020г. за разработване и внедряване на иновации са предвидени 294 млн. евро, от които 235 млн. евро са безвъзмездна финансова помощ"- каза зам.-министърът Любен Петров.

Номинациите и съответно отличията за "Изобретател на годината" бяха в три категории.

В раздел „Електротехника и електроника" бяха отличени Владимир Лазаров, Димитър Спиров, Людмил Стоянов и Захари Зарков за тяхната система за управление на изходяща мощност на фотоволтаична система. Изобретението позволява плавно регулиране на мощността и променя сегашния контрол, който се осъществява чрез изключване на отделни модули или на целия фотоволтаик, а собственикът търпи загуби.

В категория „Машиностроене и строителство" награда получиха Георги Тодоров, Борислав Романов, Константин Камберов, Величко Пейков и Николай Ганчев за създаденото от тях вибрационното устройство за пробивни ръчни електроинструменти с резонансно действие.

Изобретението е включено в 12 инструмента, намира приложение при преносими ударни пробивни машини, перфоратори и други подобни.„Търсете нови решения и идеи. Светът се движи от идеи"- заяви ръководителят на проекта Георги Тодоров.

В категория „Химия и биотехнологии" призът бе за Емилия Миркова и Оля Караджова, които стоят зад Щам 85 на суперпаразитната гъба Trichoderma koningii, която предпазва растения в оранжерии от други почвени фитопатогенни гъби, които ги убиват. Той е изолиран от почва в близост до заразени ягодови растения. Щамът се произвежда върху семена от овес, а те се поставят около корените на растенията в оранжерията.

Отличие в категория "Иновативна фирма" получиха две компании.

„Ел стомана" ООД през последните три години е подала три заявки за регистрация на полезен модел, от които вече са регистрирани „устройство за навиване и бандажиране на рулони" и „инсталация за производство на тръбни модификатори с прохообразни пълнители за извънпещна обработка на стопилки от черни и цветни метали".

Другата отличена компания „Атра Експорт" ООД е водещ производител в България на електроинсталационни изделия и осветителни тела. Фирмата има регистрирани седем модела за LED осветителни тела за улично осветление, прожектори, градинско осветление, лампи за баня, луминисцентни лампи и други. През 2015г. има издаден патент за изобретение с наименование „Устройство за определяне типа проводимост на полупроводници".

Двама учени пък бяха вписани в Златната книга на българските откриватели и изобретатели за 2016 г. Проф. д-р Анна Салджиева работи в областта на генетиката, селекцията и семепроизводството на памук. Автор и съавтор на 10 сорта памук, които са защитени със сертификати. Проф. д-р инж. Любен Лаков работи по фундаментални и научноприложими разработки в областта на силикатите и труднотопимите неметални материали. Той има 13 авторски свидетелства, 2 патента, 4 заявки за патент с подчертан икономически и екологичен ефект. Носител е на много награди- дипломи, златна значка за разработка, защитена с авторско свидетелство.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай