Сумиста трупа акъл от списание за юристи

Държали вожда на "Килърите" в изолатор за буйстващи луди

Сумиста трупа акъл от списание за юристи | StandartNews.com

Шумен

Повече от десет дни бях запечатан в килия без ток и санитарен възел, отваряха ми само сутрин и вечер, ожали се соченият за вожд на бандата "Килърите" Петър Стоянов - Сумиста от отношението към него в психиатричната клиника към затвора в Ловеч.

Вчера в шуменския окръжен съд бе подновен процесът за убийствата на Румен Рачев, Петър Лупов и Борислав Георгиев. Денят обаче стартира не с делото по същество, а с гледане на мярката за неотклонение на Сумиста, който отново настоява да бъде пуснат от ареста заради здравословното си състояние.

Именно заради мярката делото делото по същество за убийството на търновския адвокат Петър Лупов бе отложено за късния следобед.

През лятната ваканция на съда Сумиста е бил преместен от Белене в Ловеч и заради твърденията му, че има нужда от психиатрична помощ, е бил настанен в клиниката.

Едрият спортист обаче се оплака, че там му били ограничили разговорите и кореспонденцията със защитниците и роднините, не му давали писмата от адвокатите и дори го лишили от списанието "Правен свят", за което бил абониран.

Заради престоя в изолатора за опасни луди Сумиста и защитниците му ще сезират съда по правата на човека в Страсбург. Според адвоката му Николай Беров в шуменския следствен арест телефонните разговори на Сумиста се подслушвали, но в затвора нямало такава възможност и затова му ги забранили радикално.

Заради отношението към Петър Стоянов в ловешкия затвор защитата отново поиска отвод на председателя на съдебния състав Димчо Луков, което проточи заседанието с близо 4 часа.

В крайна сметка съдията не си даде отвод и заседанието продължи с пледоариите на адвоката и прокурора по мярката за неотклонение.

Според защитата, здравето на Сумиста не само че не се е подобрило през лятната ваканция, а напротив - диабетът му се усложнил до степен да мине на инсулинови инжекции, но не бил консултиран с лекар специалист.

Адвокатът поиска поредната комплексна съдебно-медицинска и психиатрична експертиза, която да каже от какви точно болести страда обвиняемият и при какъв режим трябва да се лекува.

Според Биров тежките обвинение срещу клиента му не са основание той да бъде държан в ареста и даде пример с Алексей Петров, който година след задържането му бил пуснат и нито се укрил, нито извършил друго престъпление.

Петър Стоянов е известен и на деца и на възрастни със спортната си кариера, а след задържането му прокуратурата и вестниците направили така, че да го познават и всички останали. Как да се укрие при такава популярност, запита риторично адвокатът.




Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай