50 българи потърсиха помощ в кризисния щаб към посолството ни в Индонезия
Вулкан, бълващ лава, порои, които се стичат от небето и превръщат в езера улиците, притеснени хора, които не знаят какво ще се случи в следващия час. Такава е обстановката на райския остров Бали, след като величественият Агунг /на индонезийски означава Велик/ напомни за себе си след 54 години спокоен сън.
"Всички сме на стендбай, никой нищо не предприема. Стоим и чакаме", казва Мартин, който от години живее на острова.
50 наши туристи вече са се свързали с кризисния щаб, сформиран в посолството ни в Индонезия по разпореждане на вицепремиера Екатерина Захариева. Агунг пуши от няколко месеца, но преди броени дни индонезийските власти обявиха максимална степен на тревога и наредиха на всички хора в радиус от 10 км да се евакуират.
Вулканът се намира в североизточната част на острова и е далече от хотелите, които са в южната и югозападната част. Така че туристите там са в безопасност. В Семиняк, Кута и Нуса Дуа купонът си тече и там проливните
дъждове, които вече започнаха, са по-голямо неудобство от готвещия се да изригне вулкан.
Огромните облаци от тъмна пепел, които бяха изхвърлени на височина до 3 км над кратера, са опасни за самолетите. Вулканичната пепел може да повреди двигателите им, да запуши горивните и охладителните системи. Видимостта на пилотите също може да бъде намалена. Затова се наложи властите в Бали да затворят летището в Денпасар. Първоначално забраната за полети бе за 24 часа, повече от 400 самолета не излетяха, което засегна 59 хил. пътници. Вчера сутринта беше обявено, че летището ще остане затворено за още 24 часа, до 7 часа местно време /1 часа наше/.
Българско семейство с дете се е намирало на международния аеропорт на острова. Консулът ни в Джакарта Александрина Гигова е оказала съдействие на сънародниците ни и вчера сутринта те са отпътували към летището в Сурабая (Източна Ява), откъдето са взели полет за България. Други двама български граждани, чийто полет е бил отменен, също са били пренасочени към летището в Сурабая. Те ще отпътуват към Сингапур, а оттам – за България.
Министерството на външните работи препоръчва на нашите сънародници, пребиваващи и пътуващи за острова, да не навлизат в определената ограничителна зона, да се осведомят предварително за актуалната обстановка, да следят информацията в местните медии и да спазват стриктно указанията за безопасност на властите. От МВнР и посолството ни в Джакарта отново призовават всички българи, намиращи се на остров Бали, да се регистрират на сайта на министерството в рубриката „Пътувам за", като предоставят мобилен телефон, имейл и точен адрес на местопребиваване на остров Бали. Така, при необходимост, консулските ни власти ще могат да окажат своевременна помощ.
Засега не е ясно колко дълго ще остане затворено летището. То вече е пълно с хора, чиито резервации са изтекли и те не знаят да резервират ли отново хотел и за колко време. Спят на летището, там им раздават храна и вода, даже има и оркестър, който да разведри настроението им, разказа Мартин.
Иначе индонезийските власти са подготвили над 300 автобуса, с които чрез фериботите да откарат пътниците до съседните острови. Най-често се ползват аеропортите на Ява - в Сурабая и в Джокджакарта, които са най-близо.
На Бали постоянно живеят и над стотина българи. Те обаче са предимно в южната част, на 70-80 км от вулкана.
Тайфун докара потопи, но
те не охлаждат Агунг
Тайфун, който се завъртя около остров Ява, закачи и Бали и докара потопи на острова. Улиците се превърнаха в езера, водата стигна до кръста и дори скутерите, които са като мравуняк въпреки дъжда, изчезнаха.
Пороите обаче не охлаждат величествения Агунг, висок цели 3142 метра, от който проблясват пламъци от горяща лава.
Освен пепел, от планината са забелязани да изтичат потоци от скали и вода /лахар/. Властите са предупредили хората да не застават на пътя на тези потоци. За щастие вятърът духа на изток и не носи пепелта към гъстонаселената южна част на острова. На всички в 10-километровата зона около Агунг е наредено да се евакуират. Става въпрос за около 140 000 души. Някои от тях бяха настанени в обществени сгради и училища далеч от опасната зона още преди месеци, когато Агунг започна да показва признаци на събуждане.
Има много хора обаче, които не желаят да напуснат домовете си. Те казват, че не се боят от вулкана, а други не искат да оставят добитъка и полетата си. Властите предупредиха, че може да се стигне и до принудителна евакуация на тези хора.
Призрачният Амед
Амед е курортно място в източно Бали, което се препоръчва за гмуркане. Намира се съвсем близо до изригващия Агунг и хората там са отдавна евакуирани.
Пътувах до там през януари 2015 г. Тогава вулканът бе покрит със зеленина и изглеждаше съвсем безобиден. Между дърветата обаче имаше голи участъци, осеяни с огромни черни долмени. 52 г. след последното изригване през 1963 г., те напомняха за яростта и силата на Великана. Тогава са загинали над 1000 души.
Пътят се вие покрай Балинийско море над малки заливчета. От двете страни на шосето се гушат китни хотелчета и къщи за гости с чудни имена - "Синята луна", "Ганеша", "Трима братя", "Добра карма". Сега обаче всичко е пусто, Амед е станал призрачно място, дом на духовете, казват живеещи в Бали.
Хората в тази част на острова са доста по-бедни от жителите на гъстонаселената южна част. Цели семейства живеят в къщи с една стая. Тук няма разглезени богати туристи, които харчат купища пари за удоволствия. Не се печели от луксозни вили, наемани от чужденците срещу все по-високи суми. Хората, които идват в Амед, предпочитат да се гмуркат, да ловят риба, да се наслаждават на спокойствието.
Местните са предимно рибари. Мъжете излизат с лодките в морето още по тъмно. Към 7,30 часа първите се връщат към брега, където ги чакат жените и децата, за да приберат улова. Хващат обикновено скумрия, която ресторантите наоколо не предлагат в менюто си. Може би я мислят за прекалено тривиална или пък твърде евтина, за да я сервират на гостите. Готвят по-засукани видове - барамунди, тон, сьомга, дори марлин. Много често прясна риба няма, предлага се замразена.
Със скумриите, които ловят, балинийците осигуряват собственото си изхранване или продават за по няколко рупии на други местни или пък на туристи.
Припечелват малко, но сега евакуацията ги лишава и от тези пари. Мнозина са взели кредит от банки, за да си купят скутери или някаква машина. Сега няма да могат да ги изплащат и банките ще им ги вземат.
Изригващият Агунг е и голям удар по туризма на Бали. И то точно в сезона на коледните и новогодишните празници, когато островът се пълни с хора от цял свят. Сега резервациите рязко намаляват, защото никой не иска да рискува да остане затворен на острова докато небето над него се проясни.
.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com