Неми проговарят пред Рилската Осеница

Неми проговарят пред Рилската Осеница | StandartNews.com

Кюстендил. Глухонеми проговарят, а сакати хвърлят патерици пред чудотворната икона на Пресвета Богородица Осеница. Хора от различна вяра изминават пътя до Рилския манастир, за да търсят изцеление при лика на Божията майка.

Иконата на Божията майка бори дори холера и чума Глухонеми проговарят, а сакати хвърлят патерици пред чудотворната икона на Пресвета Богородица Осеница. Хора от различна вяра изминават пътя до Рилския манастир, за да търсят изцеление при лика на Божията майка. Пристигат всякакви поклонници. Едни са болни, други се нуждаят от помощ. Всички търсят спасение. Малки деца, които не могат да проговорят, често са водени в църквата от родителите си. Влизат с писъци, но поставени върху иконата, се успокояват и заспиват, а скоро след това проговарят, разказват монасите.

Легенди разказват, че силата на Божията майка преборва страшни диагнози и масови епидемии. Още се помнят чумната и холерната епидемии, засегнали някога целия район. По молба на населението двама йеромонаси и един дякон след всенощно бдение и молебен с лития изнесли чудотворния образ от манастира. Навсякъде иконата била посрещана с почит, извършвал се водосвет и се обикаляли домовете, поръсвали се със светената вода хора и животни. С благодатната помощ на Осеница (Осеняваща) страшният мор бил прекратен. Образът на Божията майка с младенеца върху лявата си ръка е в центъра на икона от типа "реликварий". Около нея в специални вдлъбнатини са разположени частици от мощите на 32-ма светии, чиито имена са изписани върху метални пластини. В горната й част има надпис "Одигитрия" (Пътеводителка). Древно предание гласи, че през ХV век иконата е дарена от Каломария, жена на турския султан Мурад Втори и дъщеря на сръбски жупан, която запазила християнска си вяра. Според друго предание византийският император Мануил Комнин през ХII век, по време на война винаги носел със себе си една икона на света Богородица. Вярвало се, че светците, чиито мощи са върху иконата, заедно с Божията майка стоят пред Бога и се молят да осени войската със своята милост, като я пази и дари с победа.

При един поход през 1173 г. императорът минавал през Средец. Там той получил някакви нетърпими болки. По време на лечението си посещавал църквата "Св. Георги Победоносец", известна днес под името Ротондата. По онова време в храма били мощите на няколко светци. Мануил Комнин се поклонил пред мощите на свети Иван Рилски Чудотворец. Тогава се избавил от болките. В знак на благодарност подарил чудотворната икона, която трябвало винаги да придружава мощите на свети Иван Рилски Чудотворец. Реликвата се пази се в специален иконостас при третата колона на голямата манастирска църква. Ценно съкровище на св. Рилска обител, тя винаги е заключена. Само на големи празници, при масово посещение, след св. литургия с нея се прави тържествена лития. Необходимо е да се молиш искрено и да имаш силна вяра, за да получиш изцеление, обясняват от братството.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай