Морски общини излизат на мирен протест срещу парк "Българско Черноморие"

Морски общини излизат на мирен протест срещу парк "Българско Черноморие" | StandartNews.com

Проф. Бърдарева е категорична, че се спира развитието на общината. Ц. Цонев сравни парка с колективизацията от 1946 г., а Н. Ангелов смята, че е поредната неефективан структура

Добрич. Потопът в Добрич отложи насроченото за 20 юни в областния център публично обсъждане на проект за създаване на парк "Българско Черноморие".

Сега отново е насрочено, като този път вместо в Добрич, то ще се проведе в Балчик. Страстите на добруджанци изобщо не са охладени и жители на двете морски общини - Шабла и Каварна ще протестират мирно в Балчик час преди обсъждането, казаха кметовете. За "Стандарт" проф. Райна Бърдарева - кмет на община, заяви, че този парк, ако стане, реалност, буквално обрича общината. Тя добави, че е изпратила нарочно писмо до Станислав Атанасов - министър на околната среза и водите и неговия заместник Атанас Костадинов, в което изразява становището на кметството и несъгласието на жителите на общината.

"Несъгласието ни се изразява в това, че значителни площи - общински и частни - по цялото Черноморско крайбрежие от територията на община Шабла попадат в обхвата и границите на НП "Българско Черноморие". Това ще доведе до пълен срив в икономическото развитие и изцяло противоречи на Общинския план за развитие 2014 – 2020 година. В обхвата се предвижда включване на имоти на Министерството на отбраната (единствения по рода си ракетен полигон) и много други.

Ще бъдат засегнати зони и терени, предвидени за реализиране на инвестиционни проекти, в. т.ч. за развитие на туризма и други, в проекта на Общ устройствен план на общината. Сред гражданите вече зрее недоволство заради засегнати имоти. Възможно е да се стигне и до гражданско неподчиние" - пише проф. Бърдарева до министерството.

Колегата й - кметът на Каварна Цонко Цонев, бе още по-остър.

"За мен и жителите на общината това е поредното безумие. Това е уникална глупост. Този парк застрашава и националната сигурност, защото ако стане реалност, то трябва да бъде закрито военното поделение в Шабла, да закрием и армията. Да не говорим, че се отнемат имотите на хората и се нарушава Конституцията, където е записано, че частната собственост е неприкосновена. Конституцията не е променяна. Връщат ни в 1946 г. Това е колективизация. Засягат интересите на хиляди хора от цялата област, а и от страната, които имат имоти по Черноморието" - категоричен бе Цонев.

Колегата им от община Балчик Николай Ангелов също смята, че осъществяването на един такъв проект не е добро начинание. "Според мен, това е поредната куха структура, защото една такава голяма територия няма как да се управлява и контролира ефективно" - каза Ангелов.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай