Кметът: Калоферци са силни духом, защото живеят с Ботев

Кметът: Калоферци са силни духом, защото живеят с Ботев | StandartNews.com

Истинският български характер си личи при такива луди глави като поета, да възпитаваме младите в патриотизъм, казва Румен Стоянов


В паметта на българите Калофер завинаги е свързан с Христо Ботев. И тази година в дните около Ботевите чествания, градчето ври и кипи от събития. Местните жители и много гости не пропускат да се включат в нощното бдение със запалени свещи в ръце, което е част от Националния традиционен събор „Ботевите дни и нощи в Калофер". Народни музиканти се надсвирват по време на Третия фолклорен събор „Родолюбие", а центърът на града се превърна в занаятчийница, в която майстори показват умения и сръчности.
Литературни четения съвместно със Съюза на българските писатели връщат безсмъртната Ботева поезия, а духът на родолюбеца оживява в най-добрите творби от конкурса „Жив е той, жив е!"
Достойно място в „Ботеви дни и нощи" e за спектакъла „Възрожденски разкази" на ансамбъл „Чинари" с художествен ръководител Асен Павлов.
Нощта на нестинарите ще разпали огъня, а в жаравата ще играят и свирят странджански певци и гайдари, за да символизират искрата на Българското Възраждане.
В дните на преклонение пред паметта на великия си съгражданин, калоферци се поздравяват с „Честит празник!" Само външните хора се изненадват на поздрава. В Калофер Ботев е жив.
Как Калофер пази и тачи паметта на великия българин, какви са днешните съграждани на родолюбеца и как градчето живее в делника, пред "Стандарт" разказва кметът Румен Стоянов.

-----------------------------

- Г-н Стоянов, бихте ли се представили, вие сте един от интересните кметовe в България.
- Роден съм в село Васил Левски. Майка ми е от Калофер. Съвсем сериозно казано – първата ми изборна длъжност беше козарче.
Живях в селото до 18-годишната си възраст, та даже и успях да се оженя преди казармата. Докато бях ученик голямо изживяване за мен беше една награда, която получих за проявен организационен опит. Бях командир на национална бригада. Пътуването беше до Русия – Москва и Киев. От тогава обичам Русия и не го крия.
Завършил съм Колеж по икономика в Пловдив, и магистратура в Аграрен университет, специалност "Туризъм". Това е основната ми специалност.
- Какво отличава калоферци от останалите българи ?
- Аз обикалям много из цялата страна и забелязвам, че хората са различни. Калоферци живеят с живия спомен за Ботев, Левски, Каравелов и Вазов - и може би затова са хора, по-силни духом. Няма такива хора другаде! Калоферци обичат своето, не го предават и
станат ли ти приятели – то е за цял живот.

Те са горди балканджии, с балканджийско гостоприемство

вярват в традициите и обичаите ни. Здрави и силни хора са. Тук местният патриотизъм е много висок.
- В последните години има ли пришълци във вашия град?
- Има интерес към Калофер. Не спират да идват нови хора – ние сме добра дестинация. Калофер се пораздвижи. Хората питат за места, има интерес и за инвестиции. Откакто съм кмет правя всичко възможно, за да се увеличи потокът от гости в града. Ремонтирахме главната улица. Още много може да се направи, но все пак сега всичко изглежда значително по-добре. Беше умрял град преди, но разликата вече е голяма.
- Вие сте председател на Национално сдружение на селските кметове. С какви проблеми се сблъсквате?
- Да, от една година създадохме това сдружение. Най-напред се събрахме само в рамките на община Карлово. Имаме общи проблеми и общи интереси. После решихме да направим национално сдружение. Дойдоха кметове от 95 населени места. Целта ни е да постигнем промяна в закона за местната власт.
В момента ние сме много зависими от волята на общинските кметове. Те са пълновластни господари и имат право да решават дори най-малките и смешно незначителни въпроси.

Без тяхно разрешение не можем да купим една торба пирони, все едно живеем във феодализъм

Тези условия са така отблъскващи, че много хора напускат малките градове и селата, защото всичко се решава бавно и най-често въобще не се решава. Бездействието на тези общински кметове не се наказва, няма контрол върху тяхната работа, а някои от постъпките им трябва дори да се криминализират. Тези общински кметове имат повече власт от премиера!
- С какво се занимавате извън ангажиментите Ви като кмет? Не е тайна Вашата любов към животните.
- Имаме малка семейна ферма в планината, където отглеждаме прасета и понита – малки кончета. Най-голям интерес имам към автохтонните животни. Това са стари местни породи и тук имаме местна инициативна група. Те са овце, кози, говеда, които живеят на свобода в планината.
- С какво се занимават жителите на „Алтън Калофер" в наши дни ?
- Калофер е бил „алтън" /б.ред. златен/ много отдавна, когато тук са се правили гайтани, халища, китеници. Те са се продавали из огромния пазар на Османската империя. Тогава Калофер е процъфтявал. Сега Калофер е красиво китно градче, което се изхранва най-много от животновъдство – от това са повече от 1/3 от приходите. Има и две предприятия – цех на фирма SKF – за производство на лагери и Интендантско обслужване. В тях работят 300-400 човека.
Интересно е, че доскоро жителите на Калофер не разчитаха на туризма и в града имаше много малка база - 150-200 легла. Сега те са вече над 700.

Всички къщи в Калофер са във възрожденски стил, дори новите

Това създава уют и е много приятено и за жителите, и за гостите ни.
- Как запазихте вашето „школо"?
- Тъкмо бяхме събрали достатъчно ученици и бившият министър Меглена Кунева закри училището. Започнахме да търсим помощ, написахме писмо до премиера на служебния кабинет Огнян Герджиков и с помощта на добри и влиятелни приятели въпросът беше решен. Всичко се оправи за около месец, докато при други случаи не можеше да стане за години. Сега правим програма за ученици, включително до осми клас. Децата са не само от града, но и от други близки селища. За тези, които са от бедни семейства или живеят далече, започваме да ремонтираме едно старо здание за общежитие. Срещаме пълно разбиране от страна на фирмите в Калофер, които обещават да осигурят платен стаж на някои от учениците. А ние

ще създадем паралелки, които ще учат специализирани предмети

подготвящи кадри за техните производства. Същото ще направим и в областта на туризма – ще обучаваме сервитьори, бармани, готвачи и др.
- Вие обичате да организирате тържества и празници, които са популярни в цялата страна
- Така е. Имаме традиции в това. Обичаме празниците и има много поводи за организирането им. Това е моя лична програма. Аз от млад се занимавам с музика и с това съм известен в града. Аз съм барабанист, но свиря и на гайда. В нашия град често се провеждат събори. На Св. Кирик – това е летен празник, когато ливадите са окосени – през юли, се правят курбани, надпявания и надигравания и се събират хора от цяла България. През септември има Дефиле на автохтонните животни, имаме надпявания и надсвирвания. На 3 март тази година Калофер поздрави България със 100 гайди, които слязоха от паметника на Ботев до площада и изсвириха химна. Градът беше пълен. Догодина планираме да има и заря.
- Вярно ли е, отказахте да станете депутат, въпреки че сте влезли с официалните листи в парламента?
- Аз съм кмет втори мандат – вече 6 години. Когато трябваше да стана депутат, пред къщи ме посрещнаха няколко мои съграждани и ме попитаха: „Кмете, ти защо ще ни оставиш?". И аз се отказах. Моя голяма гордост е, че съм избран за кмет с 88,47% от гласовете. Тук не е важно от коя партия си – аз бях назависим кандидат, подкрепян от БСП и Земеделците, но партиите в малките градове рядко определят избора - важна е гражданската подкрепа.
- Какъв трябва да бъде съвременният българин, за да оцелеем като нация?
- Трябва да се учим от историята. И тогава е имало предателства, но истинският български характер си личи именно при такива луди глави като Ботев. Има много добри примери за качествата на нашия народ. Затова младите трябва да се възпитават в дух на патриотизъм. Да се гордеят, че са родени в България, че имат такава история. Те трябва да обичат своята родина и да искат да я изграждат. Важно е да се възпитават в дух на местен патриотизъм.
За съжаление младите се интересуват често само от пари. Най-лесно е да си намериш някаква работа в чужбина и да забравиш за своя народ.
Ако сега изпуснем младото поколение, ние губим всичко! Само младите могат да запазят нацията ни.
За нас Ботев не е мъртъв. На този ден ние не трябва да тъгуваме, а да си спомняме за него с възхищението, което той заслужава.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай