Как да не преядем по Коледа

Настъпи времето на големите празнични трапези

Как да не преядем по Коледа | StandartNews.com

Настъпи времето на големите празнични трапези. Но как да предотвратим коледното преяждане? Експертите съветват да избягваме прекалено сложните ястия с много подправки и кремове, както и излишните алкохолни напитки. Вместо това да наблегнем на повече плодове, особено червени или синкави като сливи, череши, малини и боровинки, които са богати на антоцианини, естествени антиоксиданти, които предотвратяват натрупването на мазнини по вътрешните стени на артериите. Гроздето пък съдържа ресвератрол, естествено вещество, което предпазва сърцето от хиперхолестеролемия, високи триглицериди и високо кръвно налягане.

Добра идея е да увеличим консумацията на салати, тъй като те осигуряват фитостероли, витамини и минерали, които помагат за намаляване на холестерола. Ефектите са още по-добри, ако ги консумираме сурови и добавим зеле, броколи, карфиол и чесън като подправка вместо сол. Тези зеленчуци, заедно с лука, съдържат сярни съединения, които подобряват циркулацията и сърдечно-съдовата дейност.

ВИЖ ОЩЕ: Как да запазим фигурата си през празниците

За любителите на месо е препоръчително да избягват по-мазните разфасовки и да наблегнат на пилешко, свинско или риба, особено тези от сафрид, сьомга, риба тон, скумрия или пъстърва са най-добрите съюзници за намаляване на лошия холестерол и увеличават добрия, тъй като те съдържат Омега 3.

Готвачите вкъщи нека заменят сметаната с обезмаслено сирене и да използват масла с добро качество като зехтин, от рапица или соя, тъй като те имат ненаситени мазнини, които повишават добрия холестерол и намаляват лошия холестерол, освен че имат естествени антиоксиданти като витамин Е. За да придадат финален щрих на всяко ястие, сушените плодове като орехи, бадеми, лешници, шам фъстък са чудесна алтернатива, тъй като осигуряват мононенаситени мазнини и антиоксиданти.

Ето и още няколко полезни съвети как да не преядем през празничните дни:

1. Яжте всичко, но по-малки порции, дъвчете бавно, за да не се повтаря.

2. Избягвайте да пристигате гладни за вечеря и не пропускайте храненията, тъй като това ще доведе до преяждане.

3. Пригответе само едно основно ястие с гарнитура от салати, ако е възможно.

4. Избягвайте да готвите в изобилие и да използвате сметана, масло и олио в излишък. В сосовете заменете майонезата или сметаната, като използвате бяло сирене, обезмаслено мляко или лека майонеза.

5. Пригответе десерти, като използвате плодове.

6. Контролирайте закуските, особено хиперкалорийните храни.

7. Приоритизирайте здравословното и балансирано хранене. Ако преядете, на следващия ден можете да следвате детоксикираща диета, базирана на плодове, зеленчуци и билкови чайове.

8. Пригответе леки рецепти, базирани на постно говеждо, домашни птици или морска риба без кожа.

9. Изберете напитки без захар като вода, сода, диетични газирани напитки и натурални плодови сокове. Поддържането на добра хидратация е от съществено значение, особено в горещите дни.

10. Избягвайте да продължавате да консумирате остатъци от празнични ястия в продължение на няколко дни, тъй като не се препоръчва да съхранявате ястия, приготвени със сметана. 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай