Любопитно

Изравняват помощите за бебе

Изравняват помощите за бебе

София. Социалното министерство ще трябва да изравни еднократните помощи за бебе. Това препоръча вчера комисията по дискриминация, след като видя нарушаване на човешките права в сегашния вариант на разделение на парите при раждане на дете. Звеното на Кемал Еюп е излязло и с препоръка до Министерския съвет да предложи законопроект за изравняване на помощите за новородените.

Това станало, след като комисията е била сезирана от софиянката Г.И. за неравно третиране на децата в зависимост от поредността на раждането им. Съгласно Закона за семейните помощи за първо дете се получават по 250 лв., за второ - по 600 лв., а за трето и всяко следващо дете - по 200 лв.

Според сигнала това е дискриминиращо и нарушаващо правата, защото цели ограничаване на раждаемостта. Също така дискриминира трето и всяко следващо дете спрямо близнаци, които получават по 1200 лв. Нарушава и правата на български граждани спрямо ромите, посочва столичанката. Г.И. твърди, че намаленият размер на помощите за трето и следващо дете се дължи на програма, целяща да ограничи раждаемостта в ромските семейства, но в същото време засяга всички етнически групи.

По време на дебатите по сигнала от Министерски съвет, министерствата на финансите и на труда и социалната политика са били категорично против твърденията, че има дискриминация в различните суми. В крайна сметка обаче комисията на Кемал Еюп е излязла с препоръка помощите да се изравнят. Предстои решението да бъде обжалвано от социалното министерство пред административния съд.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай