Домът на Дева Мария събира християни и мюсюлмани

Домът на Дева Мария събира християни и мюсюлмани | StandartNews.com

Листчета с молби към Божията майка запълват огромна стена, а 7 глътки от лечебния извор дават надежди за изцеление

 

Място, почитано и считано за свещено едновременно от католици, православни християни и мюсюлмани. Звучи абсурдно, но може да се види
от всеки, решил да посети Егейска Турция.
А святото място е домът на Дева Мария, който
се намира на 7 км от древния град Ефес и още по-близо до днешния Селчук.

Малката постройка на западния склон на планината Бюлбюл Даг (Славеева планина) е съвсем скромна, но за значението й може да се съди по тълпите поклонници и туристи, които чакат реда си да влязат в нея дори и всеки делничен ден.
Според преданието Дева Мария е прекарала тук последните 9 години от своя живот. След Христовото разпятие тя напуска Йерусалим заедно с апостол Йоан, любим ученик на Иисус, който седял до него на Тайната вечеря, а впоследствие станал автор на едно от евангелията. Именно Йоан посочил Христос, докато висял в страшни мъки на Голготския кръст, обръщайки се към майка си с думите: "Ето син ти!". А на ученика си Йоан казал "Ето майка ти!". Йоан изпълнил повелята и се грижел усърдно като истински син за Богородица до последните й дни.
Ученикът на Иисус, придружен от Дева Мария тръгва на запад и пътува три години, за да стигне до Ефес, където вече имало 500 християни. За да не бъдат разкрити и преследвани Йоан и приближените му
се заселват в пещера в околностите на града.
По-късно апостолът се заема с проповядването на християнството в Ефес, считан тогава за Рим на Изтока. Градът наброявал 240 000 жители, впечатлявал с архитектура и разкош, дори имал канализация и централно отопление.
Сигурно е, че апостол Йоан

е доживял дните си в Ефес и там е написал своето евангелие

В Ефес се намират гробницата му и базиликата "Свети Йоан".
Днес много хора идват в дома на Богородица водени не толкова от религиозни подбуди, а заради легендите за многобройните чудодейни изцеления, случили се на святото място. За тях е достатъчно да се отпият седем глътки от лечебния извор, чиято вода излиза от три чучура. Заради оздравителния ефект хората са й дали името "Водата на Дева Мария". Другият начин да получите подкрепата на Богородица е да си напишете някакво пожелание на къс хартия и да го закачите на стената на желанията. Завързаните на салфетки послания са на над 40 езици. От японски и китайски до арабски.
Смята се, че желанията, описани в оставените бележки, ще се сбъднат до 9 месеца.
Легендите за излекуваните от тежки болести нямат край. Най-големите скептици получават съвет да отидат в Кушадасъ и намерят ирландеца Патрик, който преди 6 месеца пристигнал тук с диагноза за рак в напреднала фаза. Дошъл като за последно пътешествие, но след като няколко пъти посетил дома на Дева Мария оздравял по необясним начин и дори се заселил в близкия курорт, където си купил малка вила. Местните медии са го превърнали в знаменитост, а историята му се разказва от всяка втора екскурзоводка.
Да посетят Къщата на Дева Мария, която мюсюлманите наричат Meryem Ana Evi, пристигат цели класове турски ученици, натоварени в школски бусове.
И в това няма нищо чудно, защото според корана Богородица е майка на мюсюлманския пророк Иса. Нещо повече Мариам

се споменава 34 пъти в Корана, докато в Новия Завет – само 19

За отбелязване е, че никоя друга жена не се споменава поименно в Корана. От сто и четиринайсет глави на Корана осем носят имена на личности и майката на Иса е една измежду тях.
Дълго време, чак до средата на ХIХ век, се е смятало, че Света Богородица е погребана в Ерусалим. Обратът идва след видение на немската монахиня Катерина Емерих, която изпада в транс и описва мястото, където Дева Мария доживяла дните си. Според нея то се намирало близо до древногръцкия град Ефес. Пророчествата на монахинята, която по-късно е канонизирана, са събрани в книга и публикувани. На тях попада игуменът на един от католическите манастири в Измир, който решава да провери на място има ли такава постройка. През 1891 г. монасите откриват основите на къща в планината, която отговаря на всички описания на монахинята от Германия. Първоначално археолозите я датират около 6-ти или 7-ми век, но по-късно се поправят, че основите са още от 1-ви век, което потвърждава тезата, че това е къща от времето, когато е живяла Дева Мария.
Друг аргумент в защита на тази версия е, че църквата на Богородица в самия Ефес е първата в света, посветена на Божията майка. А в ранните векове на християнството по традиция, местата за поклонение са посвещавани само на лица, които са живели и починали в даден район.
Което означава, че Богородица е живяла именно тук. Последният дом на Божията майка е реставриран през 1950 година. Червена линия показва къде свършват автентичните основи и започва възстановената част.
Самата къща е еднокуполна постройка, чиято задна част е вкопана в скалите. От входа се влиза в малък хол, в дъното му има удължение, където е мястото за молитви с олтар. Вдясно се намира спалнята, а вляво явно е била кухнята.
Ватиканът в голяма степен разсейва съмненията дали наистина Дева Мария е живяла тук след като

петима папи идват да се поклонят.

Първи го прави през 1896 г. папа Лъв XIII. През 1951 г Папа Пий XII, съгласно определението на Догмата за Успение Богородично възстановява къщата със статут на "Свето място. Павел VI идва през 1967 г., Йоан Павел II през 1979 година, Бенедикт XVI през 2006 г.
От 1966 г. за светилището се грижат италиански монаси капуцини. Първото официално поклонничество е организирано през 1896 г., пет години след откриването на Дома на Света Богородица.
Сега всяка година на 15 август, когато е Успение Богородично, тук настава огромно стълпотворение. Да се поклонят пред Божията майка пък пристигат католици, протестанти, православни и мюсюлмани. Не за да се карат, мразят или обиждат. А да почетат заедно Дева Мария. Убедени, че идвайки в малката сграда, са на прага на поредното чудо.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай