ДНЕС Е СВЕТОВНИЯТ ДЕН НА УСМИВКАТА

Усмихнатото жълто личице е един от най-известните символи в Интернет и нашия живот

ДНЕС Е СВЕТОВНИЯТ ДЕН НА УСМИВКАТА | StandartNews.com

София


За десета поредна година светът отбелязва Деня на усмивката. По традиция всеки първи петък на октомври усмивката е задължителна част от деня. Автор на популярното усмихнато жълто личице е американският график Харви Бел, създал символа като част от рекламна кампания. Днес усмихнатото лице е един от популярните емотикони не само в Интернет, но и навсякъде в нашия живот.

Ето и историята на този ден.

В началото на 60-те години в Америка започва процес на сливане на големите застрахователни компании. Процесът протичал болезнено и започнал да влияе негативно на персонала.

Такова било настроението и в Държавната взаимоспомагателна застрахователна компания. Представителите на State Mutual Life Assurance Cos. of America решили да повдигнат духа на своите сътрудници и да ги накарат да се усмихват всеки път, когато те се срещат с клиенти, когато вдигат телефонната слушалка или работят с документи.

Компанията решила да проведе рекламна кампания, но за целта се нуждаели от леснозапомнящ се и ярък символ. През декември 1963 година застрахователите се обърнали към художника-график Харви Бел, който нарисувал жълто кръгче с две точки за очи и дъга за усмивка. Компанията харесала предложението и сложили "усмихнатото личице”  на значки, които техните служители носели всеки ден.

По-късно Бел признал, че завършил разработката за не повече от 10 минути. За работата му платили 45 долара и това е цялата печалба, която той някога е получавал. Не пожелал да го регистрира като търговска марка, не е защитил авторското си право и по думите на сина му Чарлз Бел, никога не е съжалявал за това.

Имитаторите

Но „усмихнатото личице” станало популярно едва през 70-те, когато двама братя (Бърнард и Мъри Спейн), чийто бизнес бил създаване и производство на всякакви причудливи сувенири и предмети, измислили за него и изречението "Have a Happy Day". Скоро те и десетки други имитатори започнали масово да използват жълтата муцунка с цел печалба. Днес имената им са забравени, остава им утехата, че в онези години именно техният лозунг допринася за популярността му.

"Усмивката" с този девиз станала бързо хит и се появила върху емблеми и картички, тениски и шапки - с други думи върху всичко, което можело да бъде продавано. Само слънчевожълтите значки към 1972 година били 50 милиона.

Естествено, никой не се и замислял за някакво авторско право, а Пощенските служби на САЩ дори отпечатали марка с усмихнатата физионимийка, създадена от Бел.

През 1971 година френският предприемач Франклин Лоуфрани регистрирал символа като търговска марка в повече от 80 страни. Лоуфрани твърдял, че именно той е измислил символа през 1968 година в Париж. Лоуфрани основал корпорация Smiley Licensing и за няколко години натрупал прилично състояние по целия свят, предвидливо заобикаляйки Съединените щати.

 Бел не предявил иск на Лоуфрани, но се намерили и други "създатели", които твърдяли, че именно те са създателите на усмихнатото личице. В края на краищата, уморен от всичко това, Бел регистрирал своя версия на усмивката, в която включил своите инициали.

Деня на усмивката

Вече на прилична възраст, Харви Бел окончателно определил своята мисия на Земята — той виждал себе си като международен посланик на щастието и дори измислил празник - Международен Ден на Усмивката.  Той се чества всеки първи петък от м. Октомври.

Според Бел това трябва да бъде денят "посветен на доброто настроение и добрите дела" и да преминава под мотото: "Направи добро. Помогни на някого да се усмихне"

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай