Вестникарка и охранител написаха топромани

Деница Дилова и Васил Панайотов са победителите в конкурса на "Сиела"

Вестникарка и охранител написаха топромани | StandartNews.com

Тя се нахъсва за сюжети на утринния крос, той - докато тренира бойни изкуства

Вестникар и сотаджия станаха победители в първия анонимен конкурс за нов български роман на "Сиела". Деница Дилова спечели 3000 лева и издаване на "Непорочна практика". Васил Панайотов, който работи в охранителна фирма, също ще види творбата си "Отчужден" като книга, но без първоначалния авторски хонорар.

Дамата определя жанра на произведението си като социална сатира. Идеите й идвали по време на сутрешния крос. "Много чета и не смятам това за предимство", признава Деница, която вече има сборник с разкази - "Тънкости на приготвянето". Тя създава и реализира проекти за социализация на етнически общности и хора с увреждания. От пролетта на 2006-а участва като съавтор в списание "Експрес" в Разград, а след това е директор на "Лудогорски вестник". Омъжена е, има две дъщери. С два разказа през 2006-а печели гласовете на публиката и поощрителната награда от конкурса "Очи за себе си". През 2008-а се качва на първите места в няколко литературни състезания. През 2010-а става носител на гран при за кратка проза.

Васил Панайотов споделя: "Вече съм на 36, въпреки че в някои отношения още съм на 15. Оттогава са първите ми флиртове с писането - тези с дамите дойдоха доста по-късно. Това ме прави акселерат в някои области и ретардант в други. Имам три незавършени висши образования и един завършен брак - и едно съвършено дете. Имам една апокрифна стихосбирка и няколко (съ)участия в сборници с разкази. Пиша за няколко списания. След писането ме интересува единствено спортът - бил съм в националния по плуване. Сега тренирам силови и бойни спортове. Невъзможно е да бъда видян в дискотека с компания, но често съм на магистралата с колело. Бил съм корпоративен роб над 12 години. В момента робувам единствено на двумесечния ми бултериер хамър."

"В този конкурс влязох като читател, не като оценител. Основната задача на един автор е да ме накара да чета - да ме увлече, за да продължа. Целта на конкурса не е просто да обявим победител, а да окуражим онези, които пишат", коментира Захари Карабашлиев, главен редактор на "Сиела". "Над 400 ръкописа участваха в конкурса. За разлика от демократичните избори, където гласовете не се мерят по качество, а по количество, работата на журито беше да търси в количеството качество. Успяхме. Имаме победители. Но имаме и автори, с които тепърва ще работим, защото демонстрираха изключителен талант и потенциал. В навечерието на Деня на народните будители с радост установяваме, че имаме не само будно, но и будуващо и пишещо ново поколение", коментира Любен Дилов-син от петчленното жури.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай