Злато и древни накити в Мисионис

Приключи и тазгодишната археологическа кампания на античния и средновековен град Мисионис край Търговище. Тя се проведе от археолога Стефан Иванов от Исторически музей-Търговище под научното ръководство на проф. Николай Овчаров от Националния археологически институт с музей. При работата на разкритата още преди 60 години от покойния проф. Димитър Овчаров огромна епископска базилика от V век през 2019 г. се попадна на уникалния по своя план дворец на епископите от същата епоха.
След напрегнатия сезон на 2020 г. този ансамбъл бе напълно проучен и неговите останки излязоха на бял свят. Става дума за класически domus – разпространена форма на римските дворци още от античния период.
Комплексът е с правоъгълен план и размери 20/15 м. Точно в центъра се намира малък правоъгълен двор, покрит с каменни плочи, който е бил открит към небето, за да бъде осветявана вътрешността на ансамбъла. Около двора са разположени верижни помещения, покрити с керемиден покрив. Разпознати се останките на епископските апартаменти, трапезарията и вероятно – малък параклис за архиерея. В двореца се е влизало през двукрила врата, водеща към една от улиците на Мисионис. Без съмнение към епископския ансамбъл се отнася и великолепната кръщелня-баптистерий, открита през предишните години.
При разкопките са намерени стотици находки – златни апликации, стъклени чаши за пирове, многобройни монети и други предмети. Интересни са и фрагментите от надписи, които предстои да бъдат разчетени.
Епископските резиденции от раннохристиянския период са доста редки в проведените досега проучвания в България. До тази година бяха известни тези от Силистра, римския град Нове край Свищов, Сандански. През този сезон на такъв представителен ансамбъл попаднахме и при разкопките на Перперикон. Ето че сега такава внушителна архитектура се появи и на Мисионис край Търговище. Това показва, че през V-VІ век градът е бил един от важните административни и духовни центрове в Североизточна България.
Това напълно е в духа на написаното от великия арабски географ Ал-Идриси през 12 век. Особено важно е сведението, че Мисионис е „значителен стар град, който лежи до подножието на една височина във водна и превъзходно положена страна и извлича голям доход от търговията”.
Добре се знае обаче, че арабинът използва доста по-стари данни, извлечени главно от римски и ранновизантийски автори.
Що се отнася до откритата монументална раннохристиянска архитектура, тя е напълно в унисон с изказаната от нас още преди няколко години хипотеза, че по тези места в Североизточна България са проповядвали последователите на апостол Андрей Първозвани. Не случайно до този момент в Мисионис са открити вече три огромни раннохристиянски базилики. Документално е известно, че тези земи през І в. са покръстени именно от този следовател на Иисус Христос и брат на апостол Петър. Съществува хипотеза, че той е бил ученик на самия св. Йоан Кръстител.
Живелият през ІІІ в. историк Иполит и по-късният византийски автор Епифаний Монах обаче отбелязват, че по време на мисията си в Североизточна България апостол Андрей ръкоположил за епископ на Одесос (Варна) римлянина Амплий. Така той станал първи варненски християнски архиерей. Без съмнение почитането на апостол Андрей е било силно развито в земите на Североизточна България още от времената на ранното християнство.
Сигурно е, че това се отнася и за древния Мисионис, както и да наследилото го Търговище. Това ясно личи от намерения преди няколко години там оловен кръст-реликварий с изображението на апостол Андрей Първозвани. През следващата година ще бъдат довършени изследванията на просторния епископски комплекс, той ще бъде реставриран и представен на обществеността.
Инж. Георгиев: Въпреки по-топлата зима няма как да пл...
БСП - София: България се нуждае от радикална трансфор...
Проф. Рачев с гореща новина! Докога ще е студът
Какво става? Бойко Василев щракна капан на Юксел Кадр...
Клиентите на Yettel могат да ползват 1000 безплатни м...
Учените на нокти! Ето кой предвиди земетресението
Здравко Димитров проговори! Ключови думи за Борисов