Злато и древни загадки в Хераклея Синтика

Новите открития попълват страниците от историята на античния град-бижу

Злато и древни загадки в Хераклея Синтика | StandartNews.com

Обеци, изработени в местно ателие, разкриват блясъка на знатните фамилии

 

Златни обеци, сребърен пръстен с изображение на ловно куче, фибули и част от надгробна плоча с човешко лице са сред най-новите находки в античния град Хераклея Синтика край село Рупите. При спасителни разкопки в Западния некропол археолозите от екипа на проф. Людмил Вагалински попаднаха на няколко изключителни предмета, които разказват за живота, вкусовете и социалния статус на обитателите на града преди близо две хилядолетия.

Бижута, запазени от пламъците

Най-впечатляващото откритие досега е чифт златни обеци от II–III век, запазени в отлично състояние, въпреки че знатната дама, която ги е носела, е била погребана чрез  трупоизгаряне. Според проф. Вагалински, накитите съзнателно не са били поставени на ушите й и не са влезли в кладата, за да не бъдат унищожени.

„Искали са да ги съхранят като ценност. Това е най-разпространеният тип обеци в Хераклея Синтика по онова време и вероятно са били изработени в местно златарско ателие“, отбелязва топ археологът.

Тази находка потвърждава хипотезата, че жените от висшето общество на античния град са били погребвани с особена грижа и внимание към детайлите, включително и в избора на бижута.

Сребърен пръстен с гема – символ на лов и престиж

Още на следващия ден, в съседен гроб с кремация, археолозите откриват сребърен пръстен с гема, върху която е гравирано изображение на бягащо ловно куче – сцена, изключително характерна за римската епоха. Пръстенът впечатлява с художествената си изработка и майсторство при гравирането. Все още не е ясно дали е принадлежал на мъж или жена, но тематиката подсказва за връзка със знатен род, свързан с лов или военна служба.

Древната „безопасна игла“

Сред останалите находки са и бронзови фибули - безопасните игли на древността. Открити са в гробове, някои от които са били разрушени и ограбени още в далечното минало. Въпреки това, една от тях е изключително добре запазена, включително и иглата й – нещо рядко за подобни обекти. Една от фибулите датира от IV век и според археолозите е принадлежала на човек с административна длъжност в града.

Лицето от камък

Силно въздействие оказва и друга находка – част от надгробна плоча, върху която е изсечено реалистично мъжко лице. Според учените става дума за фамилна плоча, датирана около 100 година сл. Хр. Изработката е прецизна, а върху плочата ясно се вижда началото на още едно лице – възможно е това да е част от многолика надгробна композиция, характерна за висшестоящи семейства от периода.

„Това е само една от последните находки от над сто гроба, които сме проучили“, казва проф. Вагалински. „Всяка такава находка е човешка история, запечатана в камък.“
Сред останалите находки са амфоровидна кана, цяла стъклена чаша и 56 бронзови монети от погребение на мъж през ІV век.

Хераклея Синтика, разположена в подножието на Кожух планина, е основана през IV в. пр. Хр. и достига разцвета си в римската епоха. От април т.г. започнаха спасителни археологически проучвания в района на античния град. Те се провеждат заради разширяването на газопровода България - Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия "Булгартрансгаз".

Ударни разкопки

Три екипа от Института по археология с музей към БАН са на място за теренните проучвания. 
Две от групите работят в периферията на античния град Хераклея Синтика, а един екип-в района на село Митино. Процесът е подсигурен с техника и машини, като освен учените са ангажирани и 35 работници. Спасителните разкопки са в доста голям район между Сандански и Петрич, където ще се разширява трасето на газопреносната мрежа между България и Гърция. 

Съгласно одобрената процедура преди това терените трябва да се проучат и изследват за археологически структури, което и налага интензивна работа на екипите. След приключване на разкопките, междуведомствена комисия от Министерството на културата ще реши дали да освободи терените за разширяването на газопровода, или ще се наложи в някои участъци проучването да продължи
Археолозите очакват още находки през сезона, които ще допълнят мозайката от сведения за живота, смъртта и духовния свят на античните обитатели на този значим град.
 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай