Уникален летен маршрут. По стъпките на гигантския Аполон в Созопол

Невероятната статуя е била открадната

Уникален летен маршрут. По стъпките на гигантския Аполон в Созопол | StandartNews.com

Уникален летен маршрут предложи на студенти по туризъм в Бургас Славка Бозукова, председател на Общество "Културно наследство", българския представител на най-голямата и най-влиятелна европейска организация за опазване на културното наследство Европа Ностра. Младите хора станаха част от Младежка академия "Чудесата на България". 

Тя е създадена по едноименния проект на фондация "Грижа за културното наследство", който се реализира по Националната програма на Министерство на младежта и спорта за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта. 

Целта е младите хора да бъдат предпазени от вредни зависимости като им бъдат дадени нови перспективи за спорт, туризъм, здравословен начин на живот и непрекъснато учене. 

Маршрутът е Бургас – Созопол – Св. св. Кирик и Юлита 

Созопол е наследник на гръцката колония Аполония Понтика и заедно с Несебър са едни от най-старите български градове. 

Пристанището за първи път е довело пътуващите древни гърци в Созопол преди повече от 2600 години. Съвременното име на града произлиза от гръцки - "Град на спасението", но през първото хилядолетие пр. н. е. се е наричал Аполония Понтика (Аполон от Черно море) на името на великия гръцки бог на слънцето Аполон. 

Аполония Понтика е основана от гърци от Милет, сега в западна Турция, през 610 г. пр.н.е. Т.нар. „гръцка колонизация“ продължава от 8-ми до 6-ти век пр. н. е., когато са създадени стотици селища около Средиземно и Черно море – от Южна Испания чак на изток до Грузия.

Аполония Понтика е първото безопасно пристанище между Босфора и Стара планина, заради силните южни ветрове. През Античността входът в пристанището е бил през тесен отвор в северния край, сега затворен от вълнолом. 

Не е било лесно за навигация. Но след влизане, корабите били в безопасност, закътани между полуострова и остров Св. Св. Кирик и Юлита. Това е причината символът на Аполония Понтика да е котвата.

Сред най-интересните културни обекти в Созопол се отличават:

•    Археологически музей: Разположен в старата част на града, музеят съхранява множество експонати от античността, включително артефакти от древната гръцка колония Аполония.
•    Църквата "Свети Георги": Историческа православна църква, известна със своите икони и архитектура, която датира от XVIII век. Там са мощите на Йоан Кръстител
•    Южната крепостна стена: Останки от древни укрепления, които свидетелстват за богатата история на града като важен търговски и военен център. 
•    Архитектурно-исторически резерват: Включва множество възрожденски къщи, които предлагат уникален поглед върху традиционната българска архитектура.
•    Античният театър: Построен през IV век пр.н.е., театърът е един от най-добре запазените антични съоръжения в региона и е използван за културни събития и до днес.

Сакралното място остров Св. Св. Кирик и Юлита

Св. Св. Кирик и Юлита е сакрално място още от най-далечна древност. Намира се на 250 м северозападно от Созопол. Голям е около 82 декара е и единственият остров по българското Черноморие, който е свързан с континента посредством вълнолом. 

Съоръжението е изградено през 1927 г. и същевременно оформя Созополския залив като подкова, в която водата е спокойна дори и при най-лошо време.

През 1925 г. на острова започва строителството на рибарско училище за подготовка на професионални кадри и осъвременяване на риболова в Черно море. 

Същинската идея обаче е малко по-друга. По силата на Ньойския договор България няма право на военноморско училище и за това кадрите от Варна се местят в Созопол, за да бъдат обучавани за “рибари”. Това е и причината доскоро островът да бъде забранена военна територия. На нея са изградени 38 масивни сгради.

При строежа на Рибарското училище са били открити зидове и каменна настилка от късноантична базилика (ІV – V в. след Хр.). В тези зидове бил намерен употребен фрагмент от надпис, от който са запазени три само думи на старогръцки език, които преведени означават: ”… постави за Аполон Лечител”. На острова са открити останки от 6 храма, единият от които е базиликата, а останалите са езически храмове, свързани с гръцката култура по тези земи.


Първият храм е на бог Аполон. Вторият храм е възможно да е на богинята Афродита. 

Аполон Лечител пазел града

Храмът на Аполон Лечител е бил построен веднага след възникването на Аполония, бил е разположен на най-високото място на остров Св. Св. Кирик и Юлита, за да предпазва Аполон Иетрос (Лечител) гражданите на новата колония не само от болести, но и от всякакви нещастия и злини.

Пред храма е стояла колосална бронзова статуя на божеството. Богът на слънцето е бил подпрян на лавров ствол с дясната ръка и държащ лък и стрела в лявата.

Статуя на Аполон Лечител на входа на музея в Созопол
 
Статуята е била дело на атински скулптор. 
13-метровият бронзов образ на бога е втори по размер след Родоския колос, едно от Седемте чудеса на древния свят.

Гигантската статуя на Аполония Понтика е била изобразена на монетите на града и в крайна сметка е открадната от римляните.

Кражбата на колоса

През 72 г. пр. Хр. римският пълководец Марк Лукул натоварил този колос на кораб и го отнесъл в Рим, където бил поставен на Капитолийския хълм. След нашествията на готите в V век след Хр. следите на този шедьовър се губят и сега можем да го видим само изобразен върху монети на Аполония.

В храма на Аполон били принасяни много скъпи дарове. Най-ценните от тях били ограбени от месамбрийците при най-древната война в Бургаския залив през ІІ век пр. Хр. 

Ябълка на раздора станал Анхиалос, който месамбрийците превзели, но не се задоволили само с това и преплавали залива и ударили Аполония точно в Ахилесовата пета на града - завладели и осквернили храма на бог Аполон Лечител. 

Тайнственият манастир

Средновековният манастирски комплекс "Св.Св.Кирик и Юлита" е разположен на едноимениня остров. Историческите сведения за този манастир са изключително оскъдни. За него се знае, че е бил един от шестте известни манастира в района на Созопол, пряко подчинени на Константинополската патриаршия. Почти сигурно е, че "Св. Св. Кирик и Юлита" е разрушен от турците през 1629 г. заедно с манастира „Св. Йоан Продром”, като за последвало възобновяване на обителта няма сведения.
 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай