Застрахователите изнесоха 3,89 млрд. лв. извън страната в търсене на по-висока доходност. Общата сума на средствата, управлявани от застрахователните дружества в България в края на март възлиза на 7,261 млрд. лв. като за година се увеличава с 999 млн. лв. (16%), обявиха от БНБ. От тези средства обаче само 46,4%, или 3,37 млрд. лв. са вложени в акции, облигации и депозити в България. А останалите пари са инвестирани в чужбина в търсене на по-висока доходност. Показателно за това накъде застрахователите насочват парите си е и това, че за година вложенията им в държавите от ЕС нарастват с 847 млн. лв. (31,6%) и достигат 3,525 млрд. лв. В същото време инвестициите в България се увеличават само със 120 млн. лв. (3,7%). Застрахователите обаче не избират само страни от еврозоната за инвестиране на парите си, а насочват големи суми и към останалите членове на ЕС. В резултат малко над 30% от всичките активи на застрахователите са във валути, различни от левове, евро и долари. Все още най-голям дял от активите на компаниите са в левове - 36,7%. Активите в евро и в долари са съответно 29,3% и 3,8% от всички средства на застрахователите, сочат данните на БНБ.
Застрахователите обаче играят на сигурно, като поемат малки рискове с инвестициите си. В акции са инвестирани само 12,1% от средствата им, макар че интересът към тях расте доста бързо. За година вложенията в акции са скочили с близо 20% (144,6 млн. лв.) до 879,5 млн. лв. Най-голям дял от активите на застрахователите са в облигации - 47,2%. За година те нарастват с 267 млн. лв. (8,4%) до 3,428 млрд. лв. Със същия темп се увеличават и парите, които са сложени на депозит като в края на март те са 792,8 млн. лв. Делът на влоговете в общата сума на активите обаче се свива до малко под 11%. Което се дължи на постоянно падащите лихви по банковите влогове в страната.
Любопитно е, че активите на дружествата, извършващи животозастраховане, нарастват за година със 167,2 млн. лв. (9,6%) и към края на март са 1,9 млрд. лв. А парите, управлявани от дружествата, извършващи общо застраховане, се увеличават доста по-бързо - с 832,4 млн. лв. (18,4%) и достигат 5,355 млрд. лв. Явно въпреки вдигането на доходите през годините все още хората застраховат предимно колата, а не живота си.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com