София
Исканията за стачка в БДЖ да несериозни и без основания, обяви транспортният министър Ивайло Московски преди заседанието на Министерски съвет. "В момента тече диалог със синдикатите, предстои да отидем със Симеон Дянков в БДЖ", допълни той.
Московски бе категоричен, че хората си получават навреме заплатите и няма нищо вярно в слуховете, че предстоят съкращения на хиляди служители. "В железниците предстои оптимизация по утвърден план за преструктуриране. Изваждат се някои от дейностите, които се аутсорсват от железницата. Не става въпрос, че тези хора ще останат без работа - те просто се прехвърлят в аутсорсваните дейности. Също и тези, които са на пенсионна възраст", каза Московски.
Според Московски железницата е декапитализирана с 800 млн. лв. Ако продължаваме да оставяме губещите дейност, по никакъв начин няма как БДЖ да се изправи на крака, заяви той.
Очаква се да бъдат закрити 20-30 губещи линии. В момента се търси механизъм, който чрез промяна на закона да позволява линии, представляващи интерес за частния бизнес, да се дават на концесия или под наем. Няма причини да се мисли, че се прави нещо непрозрачно, каза още Московски.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com