Цените на имотите ще растат

Цените на имотите ще растат | StandartNews.com

През последната година цените на имотите в София като че ли се опитват да се върнат на нивата от 2008 г. и макар, че очакванията бяха темпът на нарастване да се забавя, към момента още не се забелязва такава тенденция. Това каза Полина Стойкова, изпълнителeн директор на BULGARIAN PROPERTIES по време на форума "Шумът на парите". Тя посочи, че в три поредни години има ръст на банковото кредитиране – основният фактор, който влияе върху цените на имотите. През тази година ръстът дори се ускорява, което показва, че не можем да очакваме скоро да видим обръщане на тренда в цените и общото мнение е, че нарастването ще продължава поне още 2 години.

Според Стойкова възходящият пазарен цикъл е движен основно от вътрешното търсене и мотивацията на българите да инвестират в жилища. В момента има комбинация от благоприятно влияещи макроикономически фактори като ниска безработица, растящ БВП, по-високи доходи, ниски лихви по депозитите, съвсем естествен резултат е да видим и ръст в цените на имотите и обемите продажби. Хората се върнаха към жилищата като форма на инвестиция, каза Полина Стойкова.

Допълнителна подкрепа идва и от наемния пазар с доходност от 6-7%, която трудно може да бъде постигната с друг инструмент. Все повече хора се ориентират към покупка с цел даване под наем, включително и чрез покупка на имот с кредит.

Ако София - водещият пазар, продължава да се развива положително, това няма как да не провокира догонване от страна на регионалните центрове и докато пазарът в столицата е стабилен, растящ и добре балансиран, другите градове неминуемо ще усетят тази тенденция, смятат представители на бранша. Засега този ефект се усеща най-силно в Пловдив, където пазарът се развива доста динамично, макар цените да нарастват с по-бавен темп от тези в София.

Антон Андонов от ЕРА сподели, че има разделяне на пазара в София и Пловдив спрямо този в останалата част на страната и най-вече големите градове, които доскоро се развиваха със сходни темпове, като Бургас, Варна, Стара Загора. "В двата морски града ръстът на сделките е под 10%", посочи той. Като причина за забавянето на последните пазари Андонов посочи вътрешната миграция, която е насочена към най-големите градове и така те "изсмукват останалата част от страната".

Според главния архитект на София Здравко Здравков, времето на т.нар. градовете-спални отдавна е отминало. "Теорията на модернизма, че трябва да живеем в градове-спални - да живеем на едно място, да работим на друго - вече е е отхвърлена в модерното градоустройство. Тенденцията е за създаване на компактни градове, които имат смесени функции", допълни арх. Здравков.

"В момента качеството във високия сегмент е изключително. Над световните стандарти", каза Христо Чепишев, строителен предприемач с проекти във високия сегмент на пазара

Офис площите у нас възлизат на 1,6 млн. квадратни метра, като 340 хил. кв. м. са все още в строеж. Средният наем на офис площите у нас достига 13 евро на кв. м., посочи експертът на Forton Пламен Бачев. По думите му, офиси у нас се търсят главно от IT и аутсорсинг компании. В София се оформят сравнително нови офис центрове в зони като тази около Цариградско шосе, бул. Тодор Каблешков и зоната между болница Токуда и Paradise Center.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай