Таван на таксите за бирници

Тарифите няма да надхвърлят 50% от стойността на вземането

Таван на таксите за бирници | StandartNews.com

София. Таван за таксите на бирниците ще въведе парламентът. Поправките в Закона за частните съдебни изпълнители ще бъдат внесени до дни в Народното събрание. Автор на промените е червеният депутат Страхил Ангелов. Той предлага в закона да бъде записан нов член, който гласи, че "сборът на всички такси по изпълнението не може да надхвърля една втора от вземането".

 

Това означава, че тарифите за длъжника не трябва да надвишават половината от стойността на дължимата сума или цената на имота, автомобила или друга вещ, която ще бъде отнета. Промени ще има и при т. нар. пропорционални такси, които частните съдебни изпълнители слагат. Такива са тези за опис на вещи и ценни книжа. Те ще може да се начисляват както на длъжника, така и на банката. Според закона сборът от всички тези пропорционални такси в едно изпълнително производство няма да може да надвишава една десета от задължението.

 

Процентът на пропорционалната такса според материалния интерес намалява с увеличаване на интереса. Това означава, че колкото по-голяма е стойността на имуществото, толкова по-малка е таксата. Определя се и тарифа от 8 процента за вземания до 1000 лева, но не по малко от 10 лева. До 2 процента пък ще е таванът за вземания над 100 000 лева. "Стъпката на намаляване на таксата не може да бъде по-малка от 1,3 процента за всяка група вземания според размера им", пише още в Закона за частните съдебни изпълнители.

Промени има и по отношение на допълнителните възнаграждения, които се договарят от частните съдебни изпълнители. Според поправките изплатените в по-висок размер суми няма да се смятат за разноски по изпълнението и те няма да се дължат от длъжника.

 

За извършване на опис на имущество в срока за доброволно изпълнение такса да не се събира, предвиждат новите правила в закона. Сега обикновените такси по изпълнението се събират само за действия, изрично посочени в тарифата, и не зависят от материалния интерес.

 

Според новите текстове и т. нар. обикновени такси по изпълнението ще зависят от материалния интерес. "Така всички тарифи ще са строго регламентирани и няма да има своеволия", коментира Страхил Ангелов за "Стандарт".
В закона се предвижда още да няма такси, които изрично не са посочени в тарифата на бирниците.

 

Страхил Ангелов, депутат от "Коалиция за България"

 

Поправките са заради оказването на необоснован натиск и икономическа принуда върху длъжниците. Сегашният закон регламентира размер и вид на събираните от частните съдебните изпълнители такси, които се оказват непосилни за мнозинството длъжници и семействата им. Хората губят имущество, знаете за стотици случаи на хора, които са докарани до нищета и крайна бедност.

 

Често се получава парадокс, че при събирането на малко по размера си задължение се начисляват такси, които надхвърлят самото вземане, включително има случаи на неколкократно надхвърляне. Наскоро ми дадоха пример за вземане в размер на 300 лв., но сумата за таксите набъбва до 520 лв. При частното съдебно производство във властта на съдебните изпълнители е да определят прекомерен ли е хонорарът на адвокатите или не. Така че разноските по делото биха могли да достигнат и до 1000 лева, когато по него бъдат допуснати и адвокатските възнаграждения. А това вече е три пъти повече от първоначално дължимото, нали?!

 

По-лесен арест, ако погазят закона

 

Ролята на камарата на частните съдебни изпълнители при тяхното назначение да бъде ограничена, предлага Страхил Ангелов. Според него изборът им трябва да става директно чрез конкурс, определен от министъра на правосъдието. Същото се отнася и за помощниците на съдебните изпълнители. С новите текстове се прави корекция и относно евентуалното задържане на частните бирници. В корекцията пише, че "частният съдебен изпълнител не може да бъде задържан при и по повод изпълнение на служебните му задължения освен при заварено престъпление". Досега формулировката беше за "тежко престъпление".

 

Общините с държавни съдебни изпълнители

 

Държавата и общините не могат да възлагат на частния съдебен изпълнител събирането на публични вземания. Това е записано в проекта за изменение и допълнение на Закона за частните съдебни изпълнители. Според него публичните дружества и институции ще ползват услугите само на държавните съдебни изпълнители. "В Закона за съдебната власт имаме предвидена възможност за възлагане на подобни дела на държавния съдебен изпълнител", аргументира се соцдепутатът. Той посочи, че разходите по събиране на държавни общински вземания следва да останат в държавата. "Ако не бъде натоварен държавният съдебен изпълнител с допълнителна работа в това число тази на държавата и общините, съществуването му не се оправдава и е налице основание за закриването му", поясни още Ангелов.

 

Хотел "Родина" на тезгяха за 22 млн.

 

Той се предлага на публичен търг за четвърти път, научи "Стандарт". От 7 март до 7 април се приемат оферти на потенциални купувачи. Началната цена с включено ДДС е 22 720 000 лева, става ясно от обява на сайта на частните съдебни изпълнители. В сравнение с първия път цената на хотела е паднала над два пъти. Тогава "Родина" се е продавал за 44 429 000 млн лв. На 8 април сутринта ще бъде обявен купувачът. "Няма конкретно подадена оферта, но вече има интерес към хотела, има запитвания, а и практиката е в последния момент да се подават офертите", заяви частният съдебен изпълнител Георги Дичев.

 

На 4 март е последният срок за подаване на оферти за купуване на петзвездния грандхотел "Димят" във Варна, става ясно от сайта на камарата. Той се предлага за начална цена 19 362 717 лв. Хотел в Елин Пелин на площад "Независимост" 2 пък се предлага за 1 450 000 лв.

 

Общо 4666 имота се продават в момента в цялата страна, се вижда от сайта на камарата на частните съдебни изпълнители. Най-много са предлаганите двустайни апартаменти- 605. Къщите са 573, а парцелите- 487. На тезгяха частните съдебни изпълнители са извадили и 38 хотела, 23 фабрики, 17 бензиностанции и 2 автомивки.

 

Длъжници остават без спални

 

Спалня, стенен гардероб, холова гарнитури и кухненско обзавеждане, хладилници, кафе-машина, телевизори. Това са част от продажбите с явен търг от частните съдебни изпълнители. Сред предложенията за продажба е и микровълнова печка с начална цена 33 лв.

 

Продават се дори стенд за проверка на водомери за 9000 лв., както и опаковъчна машина за 9421,50 лв. Сред интересните продажби е и яйцебиячка в корозирало състояние при начална цена 544,30 лв. От 1 март до 1 април частен съдебен изпълнител в Хасково пък продава след наложен запор тухлена пещ за производство на 900 хляба за начална цена 31 845,75 лв. Светещо рекламно електронно табло за обявяване на цени се продава от частен съдебен изпълнител за 995, 33 лв. в Стара Загора. То е собственост на фирма длъжник за удовлетворяване на вземането й към банка.

 

Разпродават картини по 200 лв.

 

Картини от български художници също са обявени за публична продан, става ясно от сайта на частните съдебни изпълнители. Те са собственост на фирма, която е длъжник на банка.

 

Сред тях са "Антична картина" на художника Йордан Йорданов, която ще бъде продадена на явен търг във Велико Търново с начална цена 322,50 лв. Продават се и две картини на горнооряховския художник Илия Банков. Цената на "След буря" е 311,25 лв., а на "Градината на удоволствията" - 202,50 лв. Продава се и "Хоро" на Данаил Кондиков за 210 лв. Картините ще бъдат представени на явен търг с устно наддаване на 5 март.

 

Трима са с отнети права

 

Трима частни съдебни изпълнители са с отнети права от 1 до 3 години заради професионални нарушения, научи "Стандарт". Срещу 17 от гилдията има висящи дисциплинарни производства. А за деветима все още не се е произнесъл Върховният касационен съд. Всеки частен съдебен изпълнител ще има досие в Министерството на правосъдието, обеща заместник-министърът Сабрие Сапунджиева.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай