САЩ разкритикува икономическия модел на Германия

САЩ разкритикува икономическия модел на Германия | StandartNews.com

Вашингтон. САЩ разкритикува икономическата политика на Германия, заявявайки, че нейният експортно-ориентиран модел на растеж вреди на еврозоната и на по-широката глобална икономика.

В своя двугодишен доклад, американското министерство на финансите заяви, че растежът на вътрешното търсене в Германия е бил "анемичен", предаде Би Би Си.

В текста за пореден път се подчертава, че китайският юан продължава да е "значително обезценен". САЩ и преди са критикували китайските икономически политики, но критиката към Германия е необичайно явление. Би Би Си отбелязва, че Германия, най-голямата икономика в еврозоната, е един от ключовите двигатели на растежа в последните години, на износа й се гледа като на предимство.

Миналата година федералната република едва избегна рецесията, но БВП през второто тримесечие на 2013 г. беше стимулиран и от потребителите и от бизнеса. Според анализатори Германия би могла да извлече полза от по-високо вътрешно търсене, но критиките към икономическата й политика са по-скоро нечестни. "Мисля, че това е малко странно", казва Тони Наш, заместник председател на консултантската компания IHS. "Еврозоната трябва да получи растеж от някъде и Германия е най-вероятният източник. А и е по-добре еврозоната да има по-високо концентриран, ефективен износ в Германия, отколкото да няма никакъв двигател на растежа" обяснява той.

През последните години САЩ и редица други икономики заявиха, че Китай опитва да държи стойността на валутата си изкуствено ниска. Те твърдят, че по този начин Пекин си дава нечестно предимство, а стоките му стават по-евтини за чуждестранните купувачи.

Консерваторите на канцлера Ангела Меркел отхвърлиха критиките на САЩ. Вероятният й коалиционен партньор обаче се съгласи, че най-голямата икономика в Европа трябва да направи повече, за да подсили вътрешното търсене.

"Винаги сме били силна страна износител и се гордеем с това", каза Илзе Айгнер, главен преговарящ за икономическите въпроси в коалиционните разговори.

Нейният колега от социалдемократите Хубертус Хайл обаче заяви, че Германия трябва да осъзнае своя "дълг" да подсили вътрешното търсене, което означава да подкрепи увеличаването на заплатите и да стимулира инвестициите.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай