Прага. Руският изпълнител на проекта АЕЦ „Белене” може след време да се отдръпне от него. Това стана ясно от думите на президента на руската държавна корпорация „Росатом” Сергей Кириенко, който участва в международния форум на доставчиците в атомната промишленост „АТОМЕКС Европа 2011” в Прага.
Той заяви, че компанията засега запазва предложението си да предостави финансиране за изграждането на втората българска атомна централа, но колкото повече време минава, толкова повече изостава проектът и може да се стигне до момент, в който „Росатом” няма да предлага да плати строежа на централата.
“Убедени сме, че проектът е добър и рентабилен и заради това сме готови да го финансираме. Но предложението ще е валидно, докато той все още е рентабилен”, заяви категорично Кириенко. Той допълни, че колкото повече време минава и решението за централата се бави, толкова по-близо е моментът, в който „Росатом” няма да бъде напълно убеден, че АЕЦ „Белене” е рентабилен проект.
Засега е такъв, но не се знае докога, тъй като авансът, който имаше още от 2006 г., вече се топи, каза Кириенко. По-късно президентът на „Атомстройекспорт” Александър Глухов уточни, че засега „Белене” все още се намира в състояние, изпреварващо други проекти в района, като авансът вероятно ще стигне до края на 2012 г.
По думите на Кириенко предложението за инвестиране е в сила, но не е безсрочно. „Росатом” няма безкраен запас от средства. Дали компанията ще продължи да предлага да финансира изграждането на АЕЦ „Белене”, зависи и от другите й проекти. Ако се появи по-добър и по-рентабилен, ще вложим парите си в него, категоричен бе Кириенко.
Той е убеден, че за момента „Белене” е най-добрият проект за АЕЦ, тъй като е в много висока степен на готовност – документацията и оборудването за централата се изготвят, голяма част от тях са готови и реално АЕЦ може да бъде построен много бързо. Това е и причината „Росатом” да предлага да поеме до 100% от финансирането на строежа. Но дали да бъде толкова или по-малко, например 51, 49% или друго, ще реши българското правителство, каза още Кириенко.
По думите на Глухов в момента има и други компании, освен френската „Алтран” и финландската „Фортум”, които правят оценка на риска за влагане на средства в проекта „Белене”. Освен това „Фортум” разглежда възможността за увеличаване на дела си до 25%, каквато възможност беше заложена в меморандума, подписан в София миналия ноември.
Към днешна дата „Росатом” е разработил механизъм за финансиране на проекта, съобразен със сегашното му състояние. Какъв е той обаче Кириенко отказа да съобщи, тъй като условията са търговска тайна. „Готов съм да споря, че България никога няма да получи такова предложение. Ако започвахме с „Белене” сега, ние също нямаше да го направим”, категоричен бе шефът на „Росатом”.
Относно заведените от НЕК и „Атомстройекспорт” искове една срещу друга Кириенко коментира, че съдът е цивилизован начин за урегулиране на отношенията и че е сигурен, че европейският съд ще излезе със справедливо решение. Той допълни обаче, че е по-добре двете компании да се разбират помежду си. Кириенко е на мнение и че нито българското, нито руското правителство трябва да се намесват в този спор.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com