Руснаците може да се дръпнат от „Белене”

Руснаците може да се дръпнат от „Белене” | StandartNews.com

Прага. Руският изпълнител на проекта АЕЦ „Белене” може след време да се отдръпне от него. Това стана ясно от думите на президента на руската държавна корпорация „Росатом” Сергей Кириенко, който участва в международния форум на доставчиците в атомната промишленост „АТОМЕКС Европа 2011” в Прага.

Той заяви, че компанията засега запазва предложението си да предостави финансиране за изграждането на втората българска атомна централа, но колкото повече време минава, толкова повече изостава проектът и може да се стигне до момент, в който „Росатом” няма да предлага да плати строежа на централата.

“Убедени сме, че проектът е добър и рентабилен и заради това сме готови да го финансираме. Но предложението ще е валидно, докато той все още е рентабилен”, заяви категорично Кириенко. Той допълни, че колкото повече време минава и решението за централата се бави, толкова по-близо е моментът, в който „Росатом” няма да бъде напълно убеден, че АЕЦ „Белене” е рентабилен проект.

Засега е такъв, но не се знае докога, тъй като авансът, който имаше още от 2006 г., вече се топи, каза Кириенко. По-късно президентът на „Атомстройекспорт” Александър Глухов уточни, че засега „Белене” все още се намира в състояние, изпреварващо други проекти в района, като авансът вероятно ще стигне до края на 2012 г. 

По думите на Кириенко предложението за инвестиране е в сила, но не е безсрочно. „Росатом” няма безкраен запас от средства. Дали компанията ще продължи да предлага да финансира изграждането на АЕЦ „Белене”, зависи и от другите й проекти. Ако се появи по-добър и по-рентабилен, ще вложим парите си в него, категоричен бе Кириенко.

Той е убеден, че за момента „Белене” е най-добрият проект за АЕЦ, тъй като е в много висока степен на готовност – документацията и оборудването за централата се изготвят, голяма част от тях са готови и реално АЕЦ може да бъде построен много бързо. Това е и причината „Росатом” да предлага да поеме до 100% от финансирането на строежа. Но дали да бъде толкова или по-малко, например 51, 49% или друго, ще реши българското правителство, каза още Кириенко.

По думите на Глухов в момента има и други компании, освен френската „Алтран” и финландската „Фортум”, които правят оценка на риска за влагане на средства в проекта „Белене”. Освен това „Фортум” разглежда възможността за увеличаване на дела си до 25%, каквато възможност беше заложена в меморандума, подписан в София миналия ноември.

Към днешна дата „Росатом” е разработил механизъм за финансиране на проекта, съобразен със сегашното му състояние. Какъв е той обаче Кириенко отказа да съобщи, тъй като условията са търговска тайна. „Готов съм да споря, че България никога няма да получи такова предложение. Ако започвахме с „Белене” сега, ние също нямаше да го направим”, категоричен бе шефът на „Росатом”.

Относно заведените от НЕК и „Атомстройекспорт” искове една срещу друга Кириенко коментира, че съдът е цивилизован начин за урегулиране на отношенията и че е сигурен, че европейският съд ще излезе със справедливо решение. Той допълни обаче, че е по-добре двете компании да се разбират помежду си. Кириенко е на мнение и че нито българското, нито руското правителство трябва да се намесват в този спор.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай